Holenderskie firmy zbrojeniowe mają coraz więcej zamówień

  • PAP
opublikowano: 26-03-2023, 15:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Holenderski przemysł zbrojeniowy przeżywa rozkwit - informuje w weekendowym wydaniu dziennik „De Volkskrant”. Firmy zatrudniają coraz więcej pracowników i pomaga im również to, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę rosną wydatki państwa na obronę, które jeszcze niedawno były najniższe od 1815 r.

fot. Bloomberg

Przez dziesięciolecia Niderlandy oszczędzały na obronie. Armia została zredukowana do sił szybkiego reagowania, a wydatki na obronę nie spełniały nawet połowy standardu NATO, wynoszącego 2 procent PKB.

Z obliczeń „De Volkskrant”, które opierały się o dane Centralnego Biura Planowania, wynika, że wydatki na wojsko w Holandii spadły w ostatnich latach do poziomu najniższego od czasów bitwy pod Waterloo w 1815 r.

Rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła tę sytuację. Budżet resortu obrony został zwiększony w ubiegłym roku o ponad 5 mld euro. Wprawdzie media informowały o problemach związanych z wydatkowaniem tej kwoty, jednak nie zmienia to faktu, iż wydatki królestwa na obronę zaczęły rosnąć.

Zmieniła się także sytuacja holenderskich firm zbrojeniowych. Z informacji gazety wynika, że otrzymują one coraz więcej zamówień i zatrudniają nowych pracowników. Częściowo wynika to z zamówień rządowych w kraju, ale przede wszystkim z zagranicznych kontraktów.

Notowana na paryskiej giełdzie firma Thales ogłosiła na początku marca, że poszukuje 12 tys. pracowników, z czego 400 znajdzie zatrudnienie w Niderlandach. „De Volkskrant” informuje, że zwiększone zamówienia na swoje produkty otrzymują m.in. producent części do samolotów firma Fokker oraz DAF, konstruktor ciężarówek z Eindhoven.

„Wojna na wschodzie nadeszła w dobrym momencie dla przemysłu zbrojeniowego” – konkluduje holenderski dziennik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane