Holendrzy chcą zbudować wyspę na Morzu Północnym z gigantyczną farmą wiatrową

opublikowano: 29-12-2017, 11:56
aktualizacja: 29-12-2017, 11:58

Holendrzy planują budowę wyspy na Morzu Północnym, na której powstałaby wielka farma wiatrowa, donosi The Guardian.

Potencjalnym miejscem powstania wyspy jest Dogger Bank, ławica na Morzu Północnym, rozciągająca się od wybrzeży Wielkiej Brytanii po Półwysep Jutlandzki. Energia powstająca na wyspie miałaby być wysyłana kablem podmorskim do Wielkiej Brytanii i Holandii, a być może także do Belgii, Danii i Niemiec.

fot. Bloomberg

Projekt ma wsparcie spółki TenneT, zarządzającą holenderską siecią przesyłu energii elektrycznej. Podkreśla ona, że proponowane rozwiązanie jest o miliardy euro tańsze niż konwencjonalne morskie farmy wiatrowe.

- Dla branży jest kluczowe dalsze obniżanie kosztów. Największym wyzwaniem w miarę zbliżania się do 2030 i 2050 roku jest rosnąca lokalna opozycja dla naziemnych farm wiatrowych i coraz mniejsza dostępność miejsc do budowy morskich farm przybrzeżnych. Jest logiczne, że szukamy obszarów bardziej oddalonych od brzegu – powiedział The Guardian Rob van der Hage, który zarządza w TenneT biznesem przesyłu energii z instalacji morskich.

Wyspa miałaby powierzchnię ok. 5-6 km kwadratowych. Pytany o skalę trudności technicznych realizacji projektu Van der Hage stwierdził, że Holendrzy „od stuleci” budują wyspy na morzu.

- To nie jest największe wyzwanie – podkreślił.

Van der Hage uważa, że przy pozytywnym biegu spraw wyspa mogłaby powstać do 2027 roku. TenneT szacuje, że mogłaby powstać na niej farma o mocy 30 GW,  ponad dwa razy większej niż wynosi obecna moc wszystkich działających morskich elektrowni wiatrowych w całej Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, theguardian.com

Polecane