Hollande: nie każcie nam wybierać pomiędzy Chinami a Japonią

PAP
opublikowano: 08-06-2013, 08:03

Przebywający z wizytą w Japonii prezydent Francji Francois Hollande zaapelował do Japończyków, aby zrozumieli konieczność współpracy jego kraju ze wszystkimi państwami Azji. Była to aluzja do pretensji Tokio o ścisłe związki Paryża z Pekinem.

"Od lat mamy przyjazne stosunki z Chinami i mamy wyjątkowe partnerstwo wyjątkowej przyjaźni z Japonią. Nie każcie nam wybierać" - powiedział francuski prezydent na konferencji prasowej.

Japończycy obawiają się porzucenia przez Francję z powodu nierównowagi w liczbie wizyt składanych przez francuskich prezydentów w Chinach i w Japonii, gdyż poprzednik Hollande'a Nicolas Sarkozy wyraźnie faworyzował Pekin.

Hollande złożył wizytę w Chinach pod koniec kwietnia, po raz pierwszy jako przywódca Francji.

Podobnie jak poprzedniego dnia francuski prezydent wyraził życzenie poprawy stosunków japońsko-chińskich, które uległy pogorszeniu z powodu sporów terytorialnych.

"Widzę, że są napięcia w regionie, Francja opowiada się za dialogiem i pojednaniem" - podkreślił Hollande.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane