Hongkong: co piąty mieszkaniec żyje poniżej granicy ubóstwa

PAP
opublikowano: 17-11-2017, 21:27

Koszty życia i ceny nieruchomości biją w Hongkongu rekordy, tymczasem coraz więcej mieszkańców tej enklawy żyje poniżej granicy ubóstwa. W ubiegłym roku dotyczyło to co piątego Hongkończyka – wynika z opublikowanych w piątek danych.

Główny sekretarz administracji Hongkongu Matthew Cheung ocenił podczas ogłaszania raportu za rok 2016, że jedną z przyczyn wzrostu liczby ubogich mieszkańców jest starzenie się społeczeństwa. Dodał, że wyniki mogą być przeszacowane, gdyż uwzględniają jedynie zarobki, a nie majątki mieszkańców. Nie biorą one również pod uwagę finansowego wsparcia ze strony rządu.

W rządowym raporcie za ubogich uznano w 2016 roku 1,35 mln spośród 7,35 mln mieszkańców Hongkongu. Rok wcześniej poniżej granicy ubóstwa żyło 1,34 mln Hongkończyków. Zanotowana w ub.r. liczba osób biednych jest najwyższa od 2009 roku, gdy miasto zaczęło prowadzić tego rodzaju statystyki.

Cheung zaznaczył, że jeśli wziąć pod uwagę wsparcie rządowe, w tym opiekę społeczną i zapomogi dla osób starszych, liczba ubogich Hongkończyków w 2016 roku wyniosła mniej niż milion. Takie obliczenie obniżyłoby zanotowany w 2016 roku odsetek osób biednych z 19,9 proc. do 14,7 proc.

Jego zdaniem odsetek ubóstwa wśród osób starszych zmniejszy się w przyszłym roku z powodu szeregu zaplanowanych inicjatyw rządowych.

Za granicę ubóstwa uznaje się miesięczne dochody na poziomie połowy średniego wynagrodzenia. W 2016 roku granica ta wynosiła 4 tys. dolarów hongkońskich (1839 zł) w gospodarstwie jednoosobowym, 9 tys. HKD (4140 zł) w gospodarstwie dwuosobowym i 15 tys. HKD (6900 zł) – w gospodarstwie trzyosobowym.

Według osobnego badania, przeprowadzonego przez międzynarodową organizację humanitarną Oxfam, każda osoba mieszkająca w Hongkongu musi wydawać miesięcznie co najmniej 1696 HKD (780 zł) na żywność, aby spełnić podstawowe zapotrzebowanie na substancje odżywcze.

Jednocześnie ceny wynajmu lokali mieszkalnych osiągają w Hongkongu rekordowe kwoty. W drugim kwartale br. koszt wynajmu mieszkań w enklawie był najwyższy w historii. Za przeciętny 42-metrowy lokal trzeba było zapłacić średnio 15,8 tys. HKD (prawie 7,3 tys. zł) miesięcznie. Według londyńskiej agencji nieruchomości Nested, Hongkong jest trzecim najdroższym miastem świata pod względem cen wynajmu nieruchomości, za Nowym Jorkiem i San Francisco.

Rosną również koszty wynajmu lokali handlowych i biur, co przekłada się na wzrosty cen towarów w sprzedaży detalicznej. W tym roku hongkońska dzielnica Causeway Bay po raz kolejny zajęła drugie miejsce wśród obszarów handlowych o najwyższych czynszach, ustępując jedynie Piątej Alei w Nowym Jorku.

Ceny nieruchomości podsyca napływ bogatych inwestorów z Chin kontynentalnych. W tym roku w jednej z największych tego typu transakcji na świecie grupa inwestorów kupiła hongkoński wieżowiec The Central za 5,15 mld USD. Największym udziałowcem konsorcjum jest pekińska firma CERCG.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Hongkong: co piąty mieszkaniec żyje poniżej granicy ubóstwa