Hongkong szykuje się na pierwszy od 15 lat deficyt budżetowy

  • PAP
opublikowano: 02-12-2019, 15:15

Hongkong po raz pierwszy od 15 lat odnotuje w tym roku deficyt budżetowy – ocenił w poniedziałek sekretarz ds. finansowych w lokalnym rządzie Paul Chan. Zaznaczył, że gospodarce regionu poważnie zaszkodziły trwające od czerwca niepokoje społeczne.

Według prognoz rządu PKB Hongkongu za cały bieżący rok finansowy będzie o 1,3 proc. mniejsze niż w roku ubiegłym – przekazał Chan członkom panelu ds. finansowych w hongkońskim parlamencie. Zaapelował przy tym o zakończenie przemocy związanej z trwającymi w regionie prodemokratycznymi protestami.

Hongkong
Zobacz więcej

Hongkong fot. Lui Siu Wai/Xinhua via ZUMA Wire/Forum

„Wydarzenia społeczne wyrządziły olbrzymią szkodę naszej gospodarce. Do Hongkongu przyjeżdża mniej turystów (…), a lokalni mieszkańcy nie są w nastroju do wydawania pieniędzy” - powiedział Chan. Dodał, że rządowi ekonomiści szacują straty spowodowane tymi wydarzeniami na ok. 2 proc. PKB regionu.

„Początkowo spodziewaliśmy się nadwyżki 16,8 mld dolarów hongkońskich (8,4 mld zł). Jednak z powodu spowolnienia gospodarki spadły wpływy z podatków i sprzedaż ziemi. Dodatkowo podjęliśmy pewne środki zaradcze, więc na koniec roku finansowego rząd specjalnego regionu administracyjnego odnotuje deficyt, po raz pierwszy od 15 lat” - podsumował sekretarz ds. finansowych.

Z ogłoszonych w poniedziałek danych oficjalnych wynika, że sprzedaż w sektorze detalicznym spadła w październiku o 24,3 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku, osiągając 30,1 mld dolarów hongkońskich (15 mld zł). Był to największy spadek, odkąd dostępne są takie statystyki.

Hongkong wszedł niedawno w stan technicznej recesji, po raz pierwszy od światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2009. Gospodarka regionu zmniejszyła się w drugim kwartale bieżącego roku o 0,4 proc., a w trzecim kwartale – o 3,2 proc. Miejscy urzędnicy przestrzegali, że w hongkońską gospodarkę uderzają zarówno trwające w regionie protesty, jak i przedłużająca się wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami.

W Hongkongu od czerwca trwają masowe antyrządowe demonstracje, a na ulicach regularnie dochodzi do starć z policją i aktów wandalizmu. Uczestnicy protestów domagają się m.in. demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji. Popierana przez rząd centralny w Pekinie szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam wykluczyła jednak ustępstwa.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu