HR-owiec może uzyskać certyfikat

Dorota Czerwińska
opublikowano: 29-05-2009, 00:00

Od października w Polsce będą kursy przygotowujące do certyfikatów brytyjskiego instytutu CIPD (The Chartered Institute of Personel and Development).

Od października w Polsce będą kursy przygotowujące do certyfikatów brytyjskiego instytutu CIPD (The Chartered Institute of Personel and Development).

Certyfikaty CIPD są uznawane na całym świecie. Certyficate In Personel Practice (CPP) otrzymują specjaliści, asystenci i menedżerowie HR, a Certyficate in Training Practice (CTP) — osoby, które chcą zostać trenerami oraz specjaliści i menedżerowie ds. szkoleń.

Kursy przygotowujące do zdobycia tych certyfikatów kosztują 3 tys. euro. Uczestnik płaci za 120 godzin szkoleniowych — 70 godzin zajęć klasowych i 50 godzin pracy własnej pod okiem opiekuna merytorycznego (e-tutora). W programie kursu CPP są m.in. zagadnienia dotyczące rekrutacji i selekcji, zarządzania zmianami biznesowymi, umiejętności negocjacyjnych, analizy potrzeb szkoleniowych, przygotowywania projektu szkoleniowego, prawa pracy, tworzenia i wdrażania strategii HR, zarządzania wynagrodzeniami. Z kolei kurs CTP obejmuje m.in. identyfikację potrzeb szkoleniowych, style i sposoby uczenia się dorosłych, psychologię szkolenia, umiejętności prezentacji, ocenę szkolenia, poziomy oceny, przyrostu wiedzy itd.

Aby uzyskać certyfikaty, uczestnicy szkoleń muszą także napisać dwie prace pisemne, zdobyć dwie oceny umiejętności i przygotować projekt związany z pracą. Cykl kursów organizują dwie firmy szkoleniowe: polska House of Skills i brytyjska Bradfield Group. Patronat nad szkoleniami objęły: Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami i Wyższa Szkoła Biznesu — National-Louis Univeristy w Nowym Sączu.

Dlaczego specjaliści od HR powinni zdobywać certyfikat, a nie kończyć studia podyplomowe z tego zakresu lub MBA? Zdaniem, Aleksandra Drzewieckiego, prezesa House of Skills, studia MBA o profilu HR tak naprawdę są tylko uzupełniane o wykłady i zajęcia z tej tematyki, a inne elementy programu są profilowane pod kątem funkcji zarządzania personelem. Trwają od roku do dwóch i obejmują znacznie większą liczbę godzin.

— Kursy CIPD dotyczą wyłącznie zagadnień związanych z zarządzaniem kapitałem ludzkim i wyłącznie funkcji HR w przedsiębiorstwie. CIPD uznaje kwalifikacje w dziedzinie HR, nie zaś — jak MBA — kwalifikacje w dziedzinie zarządzania o profilu HR. Wielu pracodawcom przestają wystarczać studia i doświadczenie kandydatów. Uznany międzynarodowy certyfikat to świadectwo określonego poziomu wiedzy i umiejętności — twierdzi prezes House of Skills.

okiem EKsperta

Robert Reinfuss,

doradca biznesowy w zakresie zarządzania personelem

Jestem absolwentem kursów CIPD. Dziewięć lat temu skierowała mnie na nie firma, w której wtedy pracowałem. To tam poznałem nowoczesny HR. W Polsce posługujemy się głównie technikami HR, zajmujemy się wartościowaniem pracy, systemami premiowymi, szkoleniami itd. Także na studiach podyplomowych z HR dominuje nauka technik, a nie rozumienia, czemu one służą, jak mają się przełożyć na zyski firmy. Tymczasem CIPD uczy HR w szerszym kontekście biznesowym. Podobny stosunek do zarządzania ludźmi mają międzynarodowe firmy, w których pracowałem. HR jest w nich częścią zarządzania. Informacja w CV o członkostwie w CIPD i certyfikacie daje więcej pewności siebie. Ma także duże znaczenie dla pracodawców.

okiem EKsperta

dr Piotr Pilch, kierownik Podyplomowego Studium Zarządzania Ludźmi w Firmie w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie

Kursy przygotowujące do uzyskania certyfikatów CIPD to ciekawa inicjatywa firmy House of Skills i jej zagranicznego partnera. Ale należy ją traktować jako rozszerzony cykl szkoleń o wysokich wymaganiach zaliczeniowych. To nie jest konkurencja dla studiów podyplomowych, bo 70 godzin zajęć klasowych to dwuipółkrotnie mniej niż minimum dla studiów. Nie liczę godzin pracy własnej pod opieką tutora, bo to czas trudny do oszacowania i bardzo zależy od samodyscypliny słuchaczy.

Trudno w sposób wyczerpujący potraktować tak wiele zagadnień, wymienianych w programie CPP i CTP w limitowanej liczbie godzin. Szczególnie tak wymagające i ważne tematy jak tworzenie i wdrażanie strategii HR czy zarządzanie zamianami biznesowymi. W tym kontekście cena 3 tys. euro za kurs nie wydaje się konkurencyjna, nie tylko w porównaniu przeciętnymi opłatami za studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkim, ale nawet za studia MBA o profilu HR.

Istotny atut kursów to ich prowadzenie po angielsku, jeżeli rzeczywiście są tak planowane, dzięki czemu uczestnicy mogą się nauczyć swobodnie porozumiewać w "HR-owym" angielskim, popartym certyfikatem o międzynarodowej renomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane