HSBC: zagranica zaczyna sprzedawać dług spółek z USA

opublikowano: 17-05-2018, 19:52
aktualizacja: 17-05-2018, 19:56

Rosnąca fala sprzedaży długu spółek z USA zagraża zmianą nastawienia na globalnym rynku, ostrzega HSBC Holdings.

Analitycy banku zwracają uwagę, że po wielu latach niezaspokojonego popytu najwięksi posiadacze długu amerykańskich spółek, zagraniczni inwestorzy, zaczęłi zmniejszać swoją ekspozycję. Powodem jest wzrost krótkoterminowej stopy w USA, która podwyższa koszt zabezpieczenia, szczególnie dla Europejczyków. Towarzysząca temu presja na największy rynek długu korporacyjnego grozi zachwianiem „byczego” nastawienia na globalnym rynku długu. Analitycy HSBC podkreślają, że z ich analiz wynika iż dokonuje się duża zmiana globalnych przepływów kapitałowych. Choć europejscy emitenci mogą skorzystać z repatriacji przepływów, to chaotyczny odwrót od długu w dolarze może spowodować, że żaden z rozwiniętych rynków kredytu nie zdoła uciec przed „niedźwiedzią korelacją”.

Zobacz więcej

HSBC

Bloomberg

W ciągu dwóch z ostatnich trzech miesięcy Europejczycy wycofywali pieniądze z USA. Tak długi okres nie zdarzył się od 4 lat. Tymczasem zagranica posiada największą część amerykańskiego rynku, aż 28 proc. Tylko w ubiegłym roku objęła 469 mld USD długu. Zagraniczne prywatne instytucje mają łącznie 2,7 bln USD kredytu krajowego USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / HSBC: zagranica zaczyna sprzedawać dług spółek z USA