Huta Szkła Krosno zapowiada poprawę wyników i rozwój eksportu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-07-2005, 20:14

Krośnieńskie Huty Szkła Krosno SA spodziewają się poprawy wyników w drugiej połowie roku i chcą dalej rozwijać eksport. Spółka planuje znaczne zwiększenie aktywności w Azji i Ameryce Południowej - poinformował PAP w środowym wywiadzie prezes Krosna Jan Kurkus.

Krośnieńskie Huty Szkła Krosno SA spodziewają się poprawy wyników w drugiej połowie roku i chcą dalej rozwijać eksport. Spółka planuje znaczne zwiększenie aktywności w Azji i Ameryce Południowej - poinformował PAP w środowym wywiadzie prezes Krosna Jan Kurkus.

"Jesteśmy w trakcie powoływania spółki Krosno Pacific i zamierzamy poważanie zająć się Azją Południowo-Wschodnią, a rozumiemy przez nią nie tyle Japonię, gdzie mamy całkiem niezłą pozycję, ale Chiny, Indie, Tajlandię, Malezję, Filipiny, gdzie nasza obecność jest znikoma" - powiedział PAP Kurkus.

"Ameryka Południowa stanowi drugi obszar geograficzny, którym jesteśmy zainteresowani. Istniejemy tam, ale nie jest to aktywność zbyt duża" - dodał.

Kurkus podał, że 75 proc. przychodów spółki stanowi eksport, z czego szkło ręcznie formowane daje 95 proc. wpływów. Eksport Krosna skierowany jest głównie do USA oraz Europy Zachodniej. Na rynkach zagranicznych Krosno sprzedaje swoje wyroby poprzez trzy spółki dystrybucyjne: Krosno Ameryka, Krosno Wielka Brytania i Krosno Rosja.

Program rozwoju Krosna zakłada inwestycje na poziomie ponad 80 mln zł do 2006 roku. "W tym roku planujemy wydać znaczną część z tej kwoty, a inwestycja będzie głównie skoncentrowana w Tarnowie, ale także w Krośnie" - powiedział Kurkus.

Strategia spółki zakłada również budowę nowej huty w Tarnowie, która ma podwoić moce produkcyjne grupy. "Obecnie pracujemy nad szczegółami tej inwestycji. Proces nie jest jednak łatwy i potrwa około 2 lata" - dodał. Koszt pierwszego etapu budowy nowej huty w Tarnowie szacowany jest na blisko 50 mln zł.

W celu sfinansowania programu inwestycyjnego spółka planowała pozyskanie środków z upublicznienia spółki zależnej Krossglass. Ewentualny debiut Krossglassu przewidywany był na drugą połowę 2005 r.

Krosno i tworzona przez nią grupa kapitałowa jest producentem szkła gospodarczego. W KHS pracuje 4 tys. osób, a w całej grupie kapitałowej ok. 6 tys. osób. W ubiegłym roku Krosno wypracowało 14 mln zł zysku netto. Natomiast zysk netto grupy kapitałowej, w skład której wchodzą m.in. huty szkła w Jaśle i Tarnowie, przekroczył 18 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Huta Szkła Krosno zapowiada poprawę wyników i rozwój eksportu