IBM przedstawia superszybki procesor

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-06-2006, 12:34

Firma IBM poinformowała we wtorek o ustanowieniu rekordu szybkości mikroprocesora. Rekordzista, schłodzony prawie do absolutnego zera, pracuje sto razy szybciej niż najszybsze mikroprocesory, stosowane obecnie w PC-ach.

Firma IBM poinformowała we wtorek o ustanowieniu rekordu szybkości mikroprocesora. Rekordzista, schłodzony prawie do absolutnego zera, pracuje sto razy szybciej niż najszybsze mikroprocesory, stosowane obecnie w PC-ach.

Superprocesor, opracowany i wypróbowany przez IBM we współpracy z Georgia Institute of Technology, pracuje z częstotliwością ponad 500 gigaherców (500 miliardów cykli na sekundę). Żeby to osiągnąć, procesor schłodzono do temperatury minus 268,5 stopnia Celsjusza (4,5 stopnia Kelvina). Ale i w temperaturze pokojowej procesor jest niezwykle szybki - 350 gigaherców.

Do produkcji tego mikroprocesora użyto tradycyjnych materiałów - krzemu i germanu. IBM informuje, powołując się na symulacje komputerowe, że procesory z tych materiałów będą mogły zapewne pracować z częstotliwością do 1 teraherca (1000 gigaherców), i to w temperaturze pokojowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane