IBM wprowadzi płatności Visa do internetu rzeczy

opublikowano: 20-02-2017, 19:28
aktualizacja: 20-02-2017, 19:29

Szacuje się, że do 2020 r. na świecie dostępnych będzie ponad 20 mld urządzeń połączonych z internetem. Na wielką rewolucję szykuje się więc informatyczny gigant – IBM. A do współpracy zaprasza m.in. spółki Visa, Bosch, BMW.

Firma IBM zainwestowała niedawno 200 mln USD w centrum Watson Internet of Things (IoT) w Monachium, które będzie wspierać zastosowanie internetu rzeczy w wielu dziedzinach gospodarki. A to tylko część globalnych nakładów na działania w tym zakresie. Zaangażowanie w IoT i rozwój sztucznej inteligencji ma stanowić odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie klientów na rozwiązania działające w tejże technologii. Kolejny krok: porozumienia o współpracy w ramach rozwijanej przez giganta platformy Watson IoT. 

„W ciągu kilku lat Internet rzeczy stanie się największym źródłem danych na świecie. Miliardy zintegrowanych urządzeń będą w trybie ciągłym dostarczać informacji o swoim aktualnym statusie, lokalizacji i funkcjonalności” – mówi Harriet Green, dyrektor generalna IBM Watson IoT.
Bosch

Płatności nowej generacji

Platforma pozwoli np. na udostępnienie w ciągu najbliższych pięciu lat usług Visa na 20 mld urządzeń. Firmy – w myśl zawartego porozumienia – chcą wspólnie zmienić zegarki, samochody czy sprzęt domowego użytku podłączone do internetu w potencjalne punkty sprzedaży. W przyszłości przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzać bezpieczne płatności w swoich produktach, wykorzystując w tym celu tokenizację Visa. Platforma Watson IoT pozwoli zastąpić dane z karty płatniczej niepowtarzalnym identyfikatorem cyfrowym. 

- Połączenie technologii internetu rzeczy firmy IBM z usługami płatniczymi Visa to kolejny przełomowy moment w rozwoju handlu, wprowadzający możliwość płacenia z dowolnego urządzenia połączonego z internetem w sposób jeszcze prostszy i wygodniejszy dla każdego - twierdzi Harriet Green, dyrektor generalna IBM Watson IoT. 

Technologiczne wizje wybiegają daleko. Samochody połączone z systemem Watson IoT będą niejako samodzielnie uprzedzały kierowców np. o zbliżającym się terminie wymiany konkretnych części. Wówczas za pomocą jednego przycisku będzie można potwierdzić ich zakup lub umówić się na przegląd auta w wybranym warsztacie. Opłaty za paliwo będzie można dokonać automatycznie, za sprawą sygnałów wysyłanych z samochodu i odbieranych przez czujniki zainstalowane na stacji benzynowej. 

- Dzięki IoT zmienia się nasz sposób życia, kupowania i płacenia, ponieważ informacje i punkty sprzedaży przenoszą się tam, gdzie potrzebuje ich konsument – zaznacza Jim McCarthy, wiceprezes ds. innowacji i partnerstwa strategicznego w Visa.

Przestrzenie podłączone do sieci

Kolejnym klockiem w tej układance jest porozumienie podpisane z Boschem. Pozwala ono na udostępnienie usług programistycznych bazujących na Bosch IoT Suite również na platformach IBM Bluemix i Watson IoT. Dzięki temu możliwa będzie aktualizacja milionów zintegrowanych urządzeń internetu rzeczy. W tym celu firma Bosch wdraża właśnie usługę „Bosch IoT Rollouts”. Pozwoli ona na zwiększenie skalowalności i bezpieczeństwa danych, które stanowią jeden z najważniejszych aspektów związanych z aktualizowaniem urządzeń podłączonych do sieci, w tym rozwiązań kształtujących tzw. przemysł 4.0.

– Internet rzeczy także się zmienia, podobnie jak wszystko w naszym życiu zawodowym i prywatnym. Sukces odniosą tylko te firmy, które będą potrafiły współpracować w ramach ekosystemów. Dzięki współpracy ze spółką IBM tworzenie nowych rozwiązań IoT dla naszych klientów będzie łatwiejsze i szybsze – zapewnia dr Rainer Kallenbach, prezes spółki Bosch Software Innovations. 

Auto pod kontrolą internetu

System kognitywny IBM Watson może się również okazać wsparciem dla osób kierujących samochodami. Pod koniec 2016 r. ogłoszono, że – w ramach wspólnego projektu badawczego - w technologię Watson wyposażone zostaną cztery hybrydowe samochody sportowe BMW i8. W tym przypadku wykorzystane ma zostać uczenie maszynowe, dzięki któremu możliwe jest zapamiętywanie preferencji i zwyczajów kierowcy, a wszystko w połączeniu z danymi o warunkach pogodowych czy natężeniu ruchu ulicznego. Dzięki takiemu pakietowi danych kierowca będzie otrzymywał spersonalizowane podpowiedzi, co w zamyśle ma zwiększyć komfort i bezpieczeństwo jazdy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane