Czytasz dzięki

Icos z polskim kapitałem publicznym

opublikowano: 24-02-2020, 22:00

Do sektora rolno-spożywczego wpłynie 20 mln EUR. Za programem stoją PFR Ventures, holenderski fundusz i korporacje.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) otwiera się na zagraniczne podmioty inwestycyjne. Liczy, że ich doświadczenie wzmocni nasze najlepsze spółki technologiczne. Za pośrednictwem programu PFR Ventures i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) — PFR NCBR CVC dokapitalizował Icos Capital Fund III (ICF III) pulą 10 mln EUR. Drugie tyle uzbierał i dołożył fundusz z siedzibą w Rotterdamie. Pieniądze przeznaczy na inwestycje w krajowe spółki technologiczne tworzące oprogramowanie i rozwiązania dla przemysłu rolno-spożywczego.Interesują go również biochemikalia i nowoczesne materiały.

Działamy w całej Europie. Zrobiliśmy już rozeznanie także na polskim
rynku i udało nam się namierzyć dobrze działające firmy. Widzimy duże
możliwości współpracy – podkreśla Peter van Gelderen, dyrektor zarządzający
Icos Capital.
Zobacz więcej

LOKALNY RYNEK:

Działamy w całej Europie. Zrobiliśmy już rozeznanie także na polskim rynku i udało nam się namierzyć dobrze działające firmy. Widzimy duże możliwości współpracy – podkreśla Peter van Gelderen, dyrektor zarządzający Icos Capital. Fot. ARC

Inwestycje będą realizowane w ścisłej współpracy z korporacjami: szwajcarską firmą Bühler Group, tworzącą systemy dla sektora rolno-spożywczego i samochodowego, holenderską Nouryon (wcześniej AkzoNobel Specialty Chemicals) i Royal Cosun, wywodzącą się również z Holandii spółdzielnię rolno-spożywczą z obszaru biochemikaliów i materiałów. Firmy te już wcześniej były aktywne na polskim rynku.

ICF III ma już na koncie inwestycję w polską spółkę Reliability Solutions, zajmującą się analityką predykcyjną (finansuje ją także NCBR). Szykuje się do dwóch kolejnych wejść kapitałowych.

— Wierzymy, że będą to dobrze zainwestowane pieniądze. ICF III to międzynarodowy zespół, który przynosi [do Polski — red.] wieloletnie doświadczenie m.in. z sektorów chemicznego czy agrochemicznego. Takiego doświadczenia inwestycyjnego w kraju brakuje — mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

— Icos Capital powstał ok. 15 lat temu. Mamy bogate doświadczenie działania w ramach funduszy korporacyjnych. Dzięki współpracy z firmami możemy lepiej oceniać spółki i wspomagać je w rozwoju. Liczymy, że dzięki wsparciu doświadczonych menedżerów z korporacji technologiczne spółki wejdą na europejski rynek — dodaje Peter van Gelderen, dyrektor zarządzający Icos Capital.

ICF III jest trzecim podmiotem finansowanym w programie wsparcia korporacyjnych funduszy venture capital (corporate venture capital — CVC). Tą samą ścieżką idą już SpeedUp Energy Innovation utworzony z udziałem PGE oraz EEC Magenta z Tauronem w roli inwestora korporacyjnego. PFR wylicza, że w sumie zainwestowały one już ok. 13 mln zł (trzy inwestycje). Z pieniędzy z PFR NCBR CVC skorzystał dodatkowo niekorporacyjny fundusz Cogito Capital Partners. Chęć współpracy ogłosił także Totalizator Sportowy, na razie jednak nie ujawnił dalszych działań w tej sprawie. PFR coraz szerzej otwiera się na współpracę z zagranicznymi podmiotami venture capital.

Taki pierwiastek mają w sobie np. fundusze Smok Ventures (w zespole zarządzającym jest Paul Bragiel, amerykański inwestor polskiego pochodzenia) i Sunfish Partners (zarządzany przez polsko-niemiecki zespół). Obydwa są finansowane z programu PFR Starter. W ramach PFR KOFI FIZ nawiązana została współpraca z międzynarodowym Finch Capital. Nic nie wskazuje jednak na to, że PFR czy NCBR umożliwią finansowanymprzez siebie polskim funduszom VC inwestowanie w zagraniczne start-upy, czego część z nich by oczekiwała.

— Korzystamy z pieniędzy Unii Europejskiej, więc w pierwszej kolejności powinny zostać zainwestowane w firmy zarejestrowane w Polsce — zaznacza Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszu i polityki regionalnej.

— Jeśli byłaby taka potrzeba, to mamy kompetencje alokowania pieniędzy z towarzystw inwestycyjnych gromadzonych w ramach PPK w najlepiej zarządzanych funduszach międzynarodowych. Mogły by więc być efektywnie inwestowane także w międzynarodowe start-upy. Natomiast pieniądze, które należą do skarbu państwa, chcielibyśmy inwestować w rozwój polskich spółek — wyjaśnia Maciej Ćwikiewicz.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane