Icos z polskim kapitałem publicznym

opublikowano: 24-02-2020, 22:00

Do sektora rolno-spożywczego wpłynie 20 mln EUR. Za programem stoją PFR Ventures, holenderski fundusz i korporacje.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) otwiera się na zagraniczne podmioty inwestycyjne. Liczy, że ich doświadczenie wzmocni nasze najlepsze spółki technologiczne. Za pośrednictwem programu PFR Ventures i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) — PFR NCBR CVC dokapitalizował Icos Capital Fund III (ICF III) pulą 10 mln EUR. Drugie tyle uzbierał i dołożył fundusz z siedzibą w Rotterdamie. Pieniądze przeznaczy na inwestycje w krajowe spółki technologiczne tworzące oprogramowanie i rozwiązania dla przemysłu rolno-spożywczego.Interesują go również biochemikalia i nowoczesne materiały.

LOKALNY RYNEK:
LOKALNY RYNEK:
Działamy w całej Europie. Zrobiliśmy już rozeznanie także na polskim rynku i udało nam się namierzyć dobrze działające firmy. Widzimy duże możliwości współpracy – podkreśla Peter van Gelderen, dyrektor zarządzający Icos Capital.
Fot. ARC

Inwestycje będą realizowane w ścisłej współpracy z korporacjami: szwajcarską firmą Bühler Group, tworzącą systemy dla sektora rolno-spożywczego i samochodowego, holenderską Nouryon (wcześniej AkzoNobel Specialty Chemicals) i Royal Cosun, wywodzącą się również z Holandii spółdzielnię rolno-spożywczą z obszaru biochemikaliów i materiałów. Firmy te już wcześniej były aktywne na polskim rynku.

ICF III ma już na koncie inwestycję w polską spółkę Reliability Solutions, zajmującą się analityką predykcyjną (finansuje ją także NCBR). Szykuje się do dwóch kolejnych wejść kapitałowych.

— Wierzymy, że będą to dobrze zainwestowane pieniądze. ICF III to międzynarodowy zespół, który przynosi [do Polski — red.] wieloletnie doświadczenie m.in. z sektorów chemicznego czy agrochemicznego. Takiego doświadczenia inwestycyjnego w kraju brakuje — mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

— Icos Capital powstał ok. 15 lat temu. Mamy bogate doświadczenie działania w ramach funduszy korporacyjnych. Dzięki współpracy z firmami możemy lepiej oceniać spółki i wspomagać je w rozwoju. Liczymy, że dzięki wsparciu doświadczonych menedżerów z korporacji technologiczne spółki wejdą na europejski rynek — dodaje Peter van Gelderen, dyrektor zarządzający Icos Capital.

ICF III jest trzecim podmiotem finansowanym w programie wsparcia korporacyjnych funduszy venture capital (corporate venture capital — CVC). Tą samą ścieżką idą już SpeedUp Energy Innovation utworzony z udziałem PGE oraz EEC Magenta z Tauronem w roli inwestora korporacyjnego. PFR wylicza, że w sumie zainwestowały one już ok. 13 mln zł (trzy inwestycje). Z pieniędzy z PFR NCBR CVC skorzystał dodatkowo niekorporacyjny fundusz Cogito Capital Partners. Chęć współpracy ogłosił także Totalizator Sportowy, na razie jednak nie ujawnił dalszych działań w tej sprawie. PFR coraz szerzej otwiera się na współpracę z zagranicznymi podmiotami venture capital.

Taki pierwiastek mają w sobie np. fundusze Smok Ventures (w zespole zarządzającym jest Paul Bragiel, amerykański inwestor polskiego pochodzenia) i Sunfish Partners (zarządzany przez polsko-niemiecki zespół). Obydwa są finansowane z programu PFR Starter. W ramach PFR KOFI FIZ nawiązana została współpraca z międzynarodowym Finch Capital. Nic nie wskazuje jednak na to, że PFR czy NCBR umożliwią finansowanymprzez siebie polskim funduszom VC inwestowanie w zagraniczne start-upy, czego część z nich by oczekiwała.

— Korzystamy z pieniędzy Unii Europejskiej, więc w pierwszej kolejności powinny zostać zainwestowane w firmy zarejestrowane w Polsce — zaznacza Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszu i polityki regionalnej.

— Jeśli byłaby taka potrzeba, to mamy kompetencje alokowania pieniędzy z towarzystw inwestycyjnych gromadzonych w ramach PPK w najlepiej zarządzanych funduszach międzynarodowych. Mogły by więc być efektywnie inwestowane także w międzynarodowe start-upy. Natomiast pieniądze, które należą do skarbu państwa, chcielibyśmy inwestować w rozwój polskich spółek — wyjaśnia Maciej Ćwikiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane