Idea Bank sprzedaje Leszkowi Czarneckiemu

opublikowano: 03-09-2018, 07:41

Idea Bank poprawi wyniki i wskaźniki wypłacalności dzięki sprzedaży Leszkowi Czarneckiemu 15-procentowego pakietu akcji spółki stowarzyszonej Idea Getin Leasing.

Jednostkowy wynik brutto banku za trzeci kwartał wzrośnie w wyniki transakcji o 73,7 mln zł. a skonsolidowany o 16,8 mln zł.

Leszek Czarnecki
Zobacz więcej

Leszek Czarnecki Fot. Marek Wiśniewski

"Transakcja z Leszkiem Czarneckim odbywa się na warunkach rynkowych, po cenie wynikającej z wyceny przygotowanej przez niezależną międzynarodową firmę audytorską. Idea Bank realizuje zysk, a jednocześnie Idea Getin Leasing będzie nadal jego spółką stowarzyszoną" - podano w komunikacie.

Idea Bank zainkasuje 75 mln zł i zmniejszył udział z 74,99 do 59,99 proc. Transakcja powoduje jednocześnie, że wygasła opcja LC Corp BW na zakup 25 proc. akcji Idea Getin Leasing od banku.   

- Chcemy jak najszybciej przystąpić do konkretnych działań optymalizujących kapitał banku. Planujemy również sekurytyzację części portfela kredytowego, która zmniejszy wymogi kapitałowe. Kapitał uzupełnią też zyski banku w kolejnych okresach i emisja obligacji podporządkowanych planowana na rok 2019 - mówi Tobiasz Bury, prezes Idea Banku.

Transakcja podwyższy współczynniki kapitałowe Idea Banku, na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym. Gdyby obliczeń dokonywać w oparciu o współczynniki według stanu na 30 czerwca 2018 r., to wzrosłyby one po transakcji szacunkowo o: 

• 47 punktów bazowych dla Tier 1 na poziomie jednostkowym,

• 47 punktów bazowych dla TCR na poziomie jednostkowym,

• 49 punktów bazowych dla Tier 1 na poziomie skonsolidowanym,

• 50 punktów bazowych dla TCR na poziomie skonsolidowanym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu