Idea Bank z Inbankiem ścigają się o pieniądze

opublikowano: 05-11-2018, 22:00

Dwa banki zdominowały czołówkę rankingu lokat, a walka o klientów poskutkowała podwyższeniem oprocentowania

3 miesiące

W rankingu lokat trzymiesięcznych bez dodatkowych warunków Idea Bank ściga się sam ze sobą. W poprzednim zestawieniu dwie lokaty (a właściwie trzy, jeśli doliczyć tę oferowaną przez Lion’s Bank, będący oddziałem Idei) były zdecydowanie na prowadzeniu z oprocentowaniem w wysokości 2,3 proc. W listopadzie sytuacja zmieniła się o tyle, że do oferty weszła lokata Wielki Procent, której oprocentowanie to 2,8 proc. w skali roku, a kwota depozytu może sięgnąć nawet 1 mln zł. Lokatę można założyć tylko w sposób inny od tradycyjnego: przez bankowość internetową, stronę WWW lub bankowość mobilną. Oferta nie jest ograniczona czasowo, ale można przypuszczać, że nie będzie obowiązywać dłużej niż kilka tygodni. Na stałe w ofercie są natomiast Lokata Nr 1 (jej oprocentowanie nie zmieniło się i wynosi 2,3 proc.) oraz Lokata Beztroska, w przypadku której odsetki podwyższono z 2,3 do 2,7 proc. Podobnie jak na lokacie Wielki Procent limit depozytu to 1 mln zł, a bonusem jest możliwość zerwania w każdym momencie bez utraty odsetek. Lokatę można założyć tylko przez bankowość elektroniczną. W czołówce ranking pozostał Lion’s Bank, ale oprocentowanie lokaty Confort symbolicznie się obniżyło — z 2,3 do 2,2 proc.

W Lion’s Banku nie zmieniło się natomiast oprocentowanie lokaty Welcom (4 proc.), skierowanej do nowych klientów. 4 proc. utrzymały również: Idea Bank (trzeba być nowym klientem), Nest Bank (trzeba założyć konto i przelewać na nie wynagrodzenie), Bank Millennium (trzeba mieć konto i skutecznie polecić je znajomemu lub otworzyć konto z polecenia) i Plus Bank (trzeba posiadać konto). W Lion’s Bank i Idea Banku limit wkładu to 20 tys. zł, w pozostałych wynosi jedynie 10 tys. zł.

Spośród największych banków najwyższą ofertę ma mBank, ale 3,5 proc. w skali roku to propozycja tylko dla nowych klientów, którzy zdecydują się założyć konto. W Alior Banku nowy klient wyceniony został na 3 proc., a w PKO BP na lokacie Niepodległościowej dla nowych środków obowiązuje stawka 1,918 proc. © Ⓟ

6 miesięcy

Konkurencja o pieniądze klientów przyniosła zmiany w zestawieniu lokat półrocznych. Najważniejszą zmianą jest wysforowanie się przez Inbank na pozycję samodzielnego lidera rankingu produktów, które nie wymagają spełnienia dodatkowych warunków. Stało się tak po podwyższeniu oprocentowania lokaty standardowej z 2,4 do 2,65 proc. Lokatę można założyć wyłącznie przez Internet, a depozyty w estońskim banku, działającym w Polsce poprzez oddział, gwarantowane są przez tamtejszy fundusz gwarancyjny (odpowiednik naszego BFG). Maksymalna wartość wkładu to 50 tys. zł, przy czym na wszystkich depozytach w Inbanku nie możemy zdeponować więcej niż 400 tys. zł. Za plecami Inbanku pozostał Idea Bank, który utrzymał oprocentowanie w wysokości 2,4 proc. na lokacie Nr 1. Limit wkładu to 1 mln zł. Pozostałe oferty są już wyraźnie niższe, bo trzeci w zestawieniu PBS w Ciechanowie oferuje 1,85 proc. Do szerokiej czołówki wszedł Plus Bank z lokatą standardową złotową, na której naliczone zostanie 1,8 proc., ale tylko dla kwoty depozytu większej od 50 tys. zł (nie ma górnego limitu). Dla kwoty od 10 do 50 tys. zł oprocentowanie to 1,75 proc.

Na lokatach z dodatkowymi warunkami liderem ze stawką 4 proc. jest Nest Bank. Lokata Witaj to nieco zmodyfikowana wersja lokaty trzymiesięcznej o tej samej nazwie, która poza niewątpliwym atutem w postaci wysokiego oprocentowania ma niemal same wady: niski limit wkładu (ledwie 10 tys. zł), konieczność założenia konta osobistego, przelewanie na nie wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż 1 tys. zł (lub na konto firmowe 6 tys. zł i opłacanie zaliczki podatku lub płatności składki do ZUS). Na spełnienie tych warunków jest 60 dni od otwarcia lokaty, w przeciwnym razie oszczędności zostaną objęte niższym oprocentowaniem. Zanim się na to zdecydujemy, policzmy dochód: po pół roku od kwoty 10 tys. zł będzie to netto 161 zł.

Idea Bank podniósł z 2,7 proc. do 3 proc. odsetki na lokacie na nowe środki Plus. Podobnie stało się w Lion’s Banku na lokacie Desire. W obu przypadkach bank nagradza tych, którzy przyniosą tzw. nowe środki. W czołówce jest też Toyota Bank z lokatą przeznaczoną dla nowych klientów. Promocja obowiązuje do 30 listopada, a limit wkładu to 30 tys. zł. © Ⓟ

12 miesięcy

Rada Polityki Pieniężnej daleka jest od podwyżki stóp procentowych choćby o 25 pkt. baz., tymczasem Inbank właśnie o tyle podniósł oprocentowanie flagowej, rocznej lokaty, na której zdeponować można maksymalnie 50 tys. zł. Stawka w wysokości 2,85 proc. wystarczy, by nie tylko zajmować pozycję lidera zestawienia lokat bez dodatkowych warunków, lecz także aby bić te, któr kuszą odsetkami, ale wymagają po stronie klienta większego zachodu.

W szranki z Inbankiem staje właściwie tylko Idea Bank, który jednak nie zmienił oprocentowania lokaty Nr 1. Wciąż wynosi ono 2,6 proc. Za plecami tej dwójki zrobiła się spora przerwa, bo Toyota Bank, Plus Bank i Nest Bank proponują ledwie 1,79-1,9 proc. za zdeponowanie pieniędzy na 12 miesięcy. W zamian nie żądają niczego.

Nest Bank na innej z lokat — Lojalnej — proponuje 2,4 proc., a na depozycie, na którym mogą być wyłącznie nowe środki daje 2,2 proc. Pierwsza z lokat dostępna jest dla posiadaczy konta osobistego, którzy będą przelewać na nie co najmniej 1 tys. zł miesięcznie, lub w przypadku konta firmowego co najmniej 6 tys. zł miesięcznie, a ponadto opłacą zaliczkę podatku dochodowego do US lub składkę do ZUS. W odróżnieniu od krótszych lokat w Nest Banku, na 12-miesięcznej można zdeponować całkiem pokaźną sumę, bo nawet 2 mln zł (na krótszych — maksymalnie 10 tys. zł). W neoBanku w grze o stawce 2,3 proc. uczestniczyć mogą jedynie posiadacze konta osobistego lub portfela depozytowego w banku. Lokatę można założyć wyłącznie przez internet, a zrobić to mogą tylko nowi klienci. Zdeponować można 1 mln zł.

Wśród większych banków najwyższą ofertę z dodatkowymi warunkami ma Alior Bank, który nowe środki premiuje stawką 2,2 proc. W Banku Pekao na lokacie mobilnej do zgarnięcia jest natomiast 1,2 proc., w ING Banku Śląskim 1 proc., podobnie jak w PKO BP i Inteligo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu