Ifo: Niemcy nadal mają największą nadwyżkę C/A

opublikowano: 03-02-2020, 09:37

Ekonomiści instytutu Ifo obliczyli, że Niemcy nadal mają największą na świecie nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, co może narazić je na kolejną falę krytyki, donosi Reuters.

Według Ifo, nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Niemiec wynosiła w 2019 roku 293 mld USD. Już czwarty rok z rzędu była największa na świecie. Druga w rankingu Japonia ma 194 mld USD nadwyżki.

Christian Grimme, ekonomista Ifo powiedział, że nadwyżka C/A Niemiec wzrosła w ubiegłym roku o prawie 16 mld EUR i stanowiła ok. 7,6 proc. PKB kraju. Komisja Europejska uważa za jej normalny poziom 6 proc. PKB

Reuters przypomina, że zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy jak i Komisja Europejska od lat wzywają rząd Niemiec do działań na rzecz zwiększenia krajowego popytu i importu, jako sposobu złagodzenia nierównowagi globalnego handlu i stymulowania wzrostu w innych gospodarkach.

Rekordowa nadwyżka C/A Niemiec może dostarczyć kolejnego argumentu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który skarżył się wcześniej na nierównowagę USA w wymianie z Europą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane