Czytasz dzięki

Iliad sfinalizował wezwanie na akcje Playa

opublikowano: 20-11-2020, 15:16

Grupa Iliad skupiła w wezwaniu 96,7 proc. akcji Playa, co otwiera drogę do przymusowego wykupu i wycofania spółki z giełdy.

Giełdowa historia Playa skończy się po nieco ponad trzech latach. W ramach wezwania na akcje telekomu, ogłoszonego we wrześniu przez francuską grupę Iliad, zapisy złożyli inwestorzy, posiadający 96,7 proc. akcji.Po rozliczeniu wezwania Iliad będzie posiadać 246,1 mln akcji Playa.

– Cieszymy się, że nasza oferta została przyjęta przez zdecydowaną większość dotychczasowych akcjonariuszy Play Communications. Iliad, dzięki posiadanemu doświadczeniu i silnej pozycji finansowej, wesprze Play w utrzymaniu konkurencyjnej pozycji na polskim rynku telefonii komórkowej oraz ułatwi mu wejście na rynek usług stacjonarnych. Dzięki temu polscy klienci detaliczni oraz przedsiębiorcy zyskają dostęp do jeszcze bardziej atrakcyjnej i kompleksowej oferty. Nabycie większościowego pakietu akcji Play Communications i wejście na polski rynek to także ważny krok w międzynarodowym rozwoju Grupy iliad - powiedział Thomas Reynaud, prezes Grupy Iliad.

Francuzi w ramach wezwania za jeden walor Playa płacą 39 zł — o 8,3 proc. więcej, niż wynosiła wartość akcji w ofercie publicznej przed trzema laty i o 39 proc. więcej, niż wynosił kurs giełdowy tuż przed ogłoszeniem wezwania. Oznacza to wycenę całej spółki na poziomie 9,91 mld zł.

Dzięki przekroczeniu progu 95 proc. w akcjonariacie Playa Iliad może dokonać tzw. wyciśnięcia drobnych akcjonariuszy, którzy nie odpowiedzieli na wezwanie, czyli zażądać od nich odsprzedaży pozostałych akcji po "cenie godziwej". W tym wypadku jest ona równa cenie z wezwania, czyli wynosi 39 zł za akcję.

To, że Iliad przejmie kontrolę nad Playem, było przesądzone w momencie ogłaszania wezwania. Wcześniej francuski telekom osiągnął bowiem porozumienie z dwoma akcjonariuszami, którzy stworzyli Playa i wspólnie go kontrolowali. Były to wehikuły inwestycyjne Greka Panosa Germanosa i Islandczyka Thora Björgólfssona, którzy zadeklarowali, że odpowiedzą na wezwanie Iliadu i za swoje pakiety zainkasowali po prawie 2 mld zł. W środę Play podał, że przedstawiciele jego twórców złożyli rezygnacje ze stanowisk w radzie dyrektorów. Od razu zastąpili ich przedstawiciele Francuzów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Przejęcie przez Iliad może sporo zmienić w strategii Playa. Francuski telekom poinformował już, że planuje sprzedać część udziałów w infrastrukturze mobilnej w Polsce grupie Cellnex. Za 60-procentowy pakiet w spółce infrastrukturalne Playaj ma ona zapłacić ponad 800 mln EUR. Iliad zamierza też inwestować w Polsce w rozwój na rynku usług stacjonarnych, podczas gdy Play koncentrował się na ofercie mobilnej, choć zawarł np. partnerstwo z Vectrą.

- Nasza obecna strategia jest mobilocentryczna. Oczywiście po dojściu do zmian właścicielskich możemy opracować nową – mówił na początku listopada Jean-Marc Harion, prezes Playa.

W trzecim kwartale tego roku Play miał 1,8 mld zł przychodów, o 0,4 proc. więcej rok do roku. Na ten wynik pracowało prawie 12,9 mln aktywnych klientów. W całym 2020 r. spółka ma wypracować - według szacunków zarządu - 2,5-2,6 mld skorygowanego zysku EBITDA.

Iliad jest większym operatorem od Playa, ale różnica nie jest olbrzymia. Firma, należąca do miliardera Xaviera Niela, biznes prowadzi przede wszystkim na rynku francuskim, gdzie działa pod szyldem Free Mobile. Ma tam obecnie około 20 mln użytkowników, z czego 13,4 mln w segmencie mobilnym. Daje to czwartą pozycję na rynku z około 15-procentowym udziałem — za Orange, SFR i Bouygues Telecom. Od dwóch lat rozwija się też we Włoszech, gdzie ma 6,2 mln klientów, ale wciąż przynosi straty.

Dzięki przejęciu kontroli nad Playem Iliad przeskoczy z 9 na 6 miejsce w Europie pod względem liczby klientów mobilnych. Francuski operator jest obecnie wyceniany na giełdzie w Paryżu na 10 mld EUR, czyli w przeliczeniu 45 mld zł.

W spółce została już zmieniona rada dyrektorów, aby odzwierciedlać przejęcie kontroli nad spółką przez iliad. Obecnie liczy ona sześciu dyrektorów zaproponowanych przez iliad i trzech niezależnych dyrektorów.

Rozliczenie transakcji nabycia akcji w ramach wezwania nastąpi 25 listopada 2020 r.

We wrześniu Iliad ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Playa i zaproponował 39 zł za akcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane