Impel: kontrakty cateringowe za 2,5 mln zł

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 01-06-2006, 11:13

Impel Catering – spółka z Grupy Impel i lider w branży usług caterinowych – pozyskała cztery nowe kontrakty.Firma poprowadzi stołówki w dwóch spółkach z branży motoryzacyjnej: Autolive oraz Finnveden Polska. Zajmie się również obsługą baru we wrocławskim oddziale TVP oraz prowadzeniem restauracji dzierżawionej od PKN Orlen w Tulcach k. Poznania.

Impel Catering – spółka z Grupy Impel i lider w branży usług caterinowych – pozyskała cztery nowe kontrakty.Firma poprowadzi stołówki w dwóch spółkach z branży motoryzacyjnej: Autolive oraz Finnveden Polska. Zajmie się również obsługą baru we wrocławskim oddziale TVP oraz prowadzeniem restauracji dzierżawionej od PKN Orlen w Tulcach k. Poznania. Łączna wartość wszystkich kontraktów wyniesie ok. 2,5 mln zł rocznie.

Umowa z Autolive - zlokalizowanym w Oławie producentem poduszek powietrznych - obejmuje przygotowywanie śniadań i obiadów dla pracowników fabryki oraz prowadzenie zakładowego baru. Podobne zadania Impel Catering będzie realizowała w kompleksie produkcyjnym spółki Finnveden w Bielsku – Białej. Pracownicy Impela będą odpowiedzialni za przygotowanie i dystrybucję posiłków dla osób zatrudnionych w zakładzie. Zajmą się również serwisem konferencyjnym. W przypadku obu spółek motoryzacyjnych zastosowany będzie system kart chip-owych, za pomocą których pracownicy będą mogli zapłacić za wybrane przez siebie dania, w ramach określonego przez pracodawcę zestawu. Obie umowy zostały zawarte bezterminowo.

W ramach współpracy z PKN Orlen, Impel Catering wydzierżawił restaurację zlokalizowaną na terenie stacji benzynowej w Tulcach. To już trzecia restauracja producenta paliw, w której zarządzanie i obsługę przejmuje Impel. Kontrakt został podpisany bezterminowo.

„Nasze dotychczasowe doświadczenia w dzierżawionych restauracjach pokazują, że jest to segment rynku o dużym potencjale. Mamy nadzieję zwiększać w nim naszą obecność i poprawiać efektywność zarządzanych przez nas restauracji. Postrzegamy tą branże jako ciekawy kierunek rozwoju spółki” –mówi Tomasz Kanarkowski, prezes Impel Catering.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane