Impexmetal liczy że likwidacja elektrolizy w Hucie Aluminium Konin nie przyniesie strat

ISB
opublikowano: 19-11-2008, 17:01

Spółka Impexmetal liczy na to, że proces zamknięcia w 2009 roku wydziału elektrolizy w należącej do niej Hucie Aluminium Konin (HAK) nie przyniesie strat, wynika ze środowej wypowiedzi szefa rady nadzorczej spółki Arkadiusza Krężela.

"Mam nadzieję, że bilans likwidacji wyjdzie na zero" - powiedział w środę Krężel w TVN CNBC Biznes. Dodał, że wydział dysponuje wartościowym materiałem wsadowym, w tym szynami aluminiowymi o wartości ponad 20 mln zł, którego wartość powinna przewyższyć koszt procesu likwidacji.

Krężel podkreślił, że HAK będzie nadal funkcjonował, co prawda bez wydziału elektrolizy, ale z walcownią i produkcją wyrobów płaskich.

Na początku listopada Impexmetal informował, że powodem decyzji o zamknięciu wydziału jest przede wszystkim wzrost o ponad 50% cen oferowanej na 2009 rok energii elektrycznej (która już obecnie stanowi ok. 40% kosztów produkcji elektrolizy), a także spadek notowań aluminium na LME.

Impexmetal szacował, że wydział ten przyniósłby - przy obecnych warunkach makroekonomicznych - ponad 50 mln zł straty w przyszłym roku, a straty te odbiłyby się na kondycji całej Grupy Kapitałowej Impexmetal.

Spółka podała wtedy, że po zaprzestaniu produkcji metalu elektrolitycznego będzie się koncentrować na rozwoju części przetwórczej aluminium w oparciu o metal zewnętrzny.

W raporcie półrocznym Impexmetal podał, że Aluminium Konin-Impexmetal (spółka, z którą Impexmetal połączył się 30 czerwca br.) odnotowała znacznie niższy wynik brutto na sprzedaży głównie ze względu na umocnienie się złotego, które spowodowało spadek cen i marż wyrażonych w walutach, a także wzrost kosztów energii elektrycznej. "Szacuje się, że łączny wpływ wzrostu cen energii elektrycznej, osłabienia dolara oraz wzrostu cen aluminium przyczynił się do pogorszenia wyniku wydziału elektrolizy o 33,2 mln zł. Dodatkowo osłabienie euro pogorszyło wyniki wydziału przetwórczego o 11,8 mln zł" - podano w raporcie.

W poł. 2008 r. Impexmetal miał 19,39 mln zł skonsolidowanego zysku przypisanego jednostce dominującej wobec 78,32 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio: 1.572,17 mln zł wobec 2.013,97 mln zł.

Narastająco w I-III kw. 2008 roku grupa Impexmetal miała 28,44 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 110,67 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 1982,58 mln zł wobec 2564,42 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Impexmetal liczy że likwidacja elektrolizy w Hucie Aluminium Konin nie przyniesie strat