Indeks japońskich blue chipów jest najwyżej od 30 miesięcy

opublikowano: 24-03-2004, 09:59

Na większości azjatyckich parkietów w środę dominowały wzrosty, mimo ciągle gorszych nastrojów na Wall Street. W Tokio do zwyżki przyczyniły się banki. To właśnie one najmocniej zareagowały na podwyższenie przez agencję Standard&Poor’s perspektywy ratingu Japonii z „negatywnej” do „stabilnej”.

Banki są głównymi beneficjentami widocznego ożywienia gospodarczego „Kraju Kwitnącej Wiśni”. Po decyzji S&P akcje Mitsubishi Tokyo podrożały o 8 proc. Niewiele słabsze były papiery Mizuho Finansial i Sumitomo Mitsui. W efekcie wskaźnik Topix zawędrował najwyżej od ponad 2,5 roku.

Na poprzednich dwóch sesjach wskaźnik giełdy tajwańskiej zanotował najdotkliwszy spadek od 2001 r. Sytuacja polityczna wyspy powraca jednak do równowagi i TWSE zyskał niespełna 1 proc. Tajwański rząd zainwestuje na giełdzie 15 mld USD w celu powstrzymania wyprzedaży akcji. Liderem zwyżki był Taiwan Semiconductor Manufacturing, największa spółka kraju, która podrożała o 5,5 proc.

Dużo gorsze nastroje panowały na Filipinach. 2-proc. spadek głównego indeksu to efekt obaw o niespełnienie prognoz wielkości deficytu budżetowego w tym roku.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Indeks japońskich blue chipów jest najwyżej od 30 miesięcy