Indie i Chiny mogą odgrywać coraz większą rolę na świecie

IAR
opublikowano: 07-06-2008, 19:38

Indie i Chiny mogą wspólnie odgrywać coraz większą rolę na świecie - uważa indyjski minister spraw zagranicznych Pranab Mukherjee. Szef indyjskiej dyplomacji wraca do Indii w sobotę po czterodniowych rozmowach z władzami chińskimi. Indyjskie media szeroko komentują przebieg indyjsko-chińskiego dialogu politycznego.

Indie i Chiny powinny wspólnie dążyć do reformy Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego - na te słowa szefa indyjskiej dyplomacji zwracają często uwagę hinduscy komentatorzy. Podkreślają oni, że zarówno Delhi, jak i Pekin, powinny wypracować razem strategię swej wspólnej obecności na arenie międzynarodowej.

Jako jedne z najszybciej rozwijających się gospodarek świata oba kraje mogą już w najbliższym czasie wspólnie odgrywać czołową rolę w układaniu porządku światowego. W Indiach podkreśla się, iż oba kraje wykazują chęć współpracy nie tylko dwustronnej, ale także wielostronnej z innymi krajami regionu, które chciałyby dołączyć się do wspólnych inicjatyw gospodarczych i politycznych.

Z indyjskiego punktu widzenia ważna jest również deklaracja, że istotne kwestie terytorialne będą rozwiązywane w drodze pokojowego dialogu. Indyjskie media, komentując wizytę, kładły nacisk przede wszystkim na elementy współpracy, a stosunkowo rzadko wspominały o istniejącej rywalizacji indyjsko-chińskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Indie i Chiny mogą odgrywać coraz większą rolę na świecie