Inflacja w Turcji spowolniła mocniej od prognoz

opublikowano: 03-07-2019, 11:51

Wzrost cen w Turcji wyhamował mocniej niż oczekiwano, co przybliża ewentualne poluzowanie polityki monetarnej.

Inflacja konsumencka (CPI) wyniosła czerwcu 2019 r. 15,7 proc. w ujęciu annualizowanym. Tymczasem mediana ekonomistów zakładała spadek do 16,1 proc. wobec 18,7 proc. miesiąc wcześniej. To najniższa wartość w tym roku. 

Z kolei inflacja producencka (PPI) wyhamowała do 25,4 proc. z 28,7 proc. miesiąc wcześniej.

Według specjalistów, gdy kontrowersyjne wybory w Stambule zeszły już na drugi plan, siła dezinflacyjnego impetu może doprowadzić do obniżenia stóp procentowych, podczas zaplanowanego na koniec miesiąc posiedzenia banku centralnego. Za redukcją stawek przemawiać też może wzmocnienie liry (najlepszy wynik na świecie  w tym roku).

Zmniejszenie kosztów żywności i energii, wraz z efektem wysokiej bazy porównawczej, napędzają wyhamowanie presji cenowej, które rozpoczęło się trzy miesiące temu, a inflacja ma zbliżyć się do 11 proc. w tym kwartale.

Widzimy, że efekt uboczny słabości liry na inflację wygasa - powiedział Okan Ertem, starszy ekonomista w Turk Ekonomi Bankasi, który miał najdokładniejszą prognozę wzrostu cen w czerwcu. 

Nasza prognoza inflacji na koniec roku wynosi 16 proc, ale jeśli lira pozostanie silna, możemy skorygować nasze szacunki – dodaje ekonomista.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu