Czytasz dzięki

Inflacyjna zagadka trwa

opublikowano: 15-09-2020, 22:00

Wskaźniki gospodarcze szaleją, a jeden ledwo drgnie — inflacja. Zdania co do tego, jak długo to potrwa, są podzielone.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu o 2,9 proc. względem sierpnia 2019 r. — poinformował GUS. To oznacza, że poziom cen spadł o 0,1 pkt proc. względem lipcowego szacunku, kontynuując trwający od czerwca spadek inflacji. Ciągle największym czynnikiem pompującym poziom inflacji są ceny usług, które są wyższe niż w sierpniu 2019 r. aż o 6,6 proc. w konsekwencji zaostrzonych rygorów sanitarnych. Towary podrożały jedynie o 1,5 proc. Inflacja bazowa ciągle utrzymuje się na poziomie najwyższym od 20 lat, jednak znowu nieznacznie spadła, z 4,3 proc. w lipcu do 4,1 proc. w sierpniu.

Drogie usługi

Najwyższy skok cen względem odczytu z sierpnia 2019 r. odnotowano w przypadku wywozu śmieci — komunalna usługa podrożała aż o 50,5 proc. w wyniku wejścia w życie nowej ustawy śmieciowej. Wyraźnie podrożały także prywatne usługi lekarskie, przede wszystkim dentystyczne — aż o 14,5 proc. W wyniku radykalnego obniżenia stóp procentowych banki zmuszone były poszukiwać źródeł dochodu bliżej klienta, więc usługi finansowe podrożały aż o 42,9 proc. Tymczasem wśród taniejących rzeczy, oprócz tradycyjnego spadku cen sprzętu telekomunikacyjnego — tym razem o 12,3 proc., gwałtownie taniały paliwa: olej napędowy i benzyna potaniały o 13,3 proc., wyraźnie tańsze stały się także odzież i obuwie — o 1,9 i 2,4 proc.

Podzielone zdania

Czy zatem sierpniowe dane to kolejna oznaka nadchodzącego spadku inflacji, czy jednak ten kryzys wyróżni się także w tym przypadku i mimo recesji relatywnie wysoka dynamika spadku wartości pieniądza zostanie z nami na dłużej? Zdania wśród analityków są podzielone. Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole, bardziej skłania się ku drugiej wersji, która tak naprawdę jest optymistyczna z punktu widzenia gospodarki, gdyż oznacza brak tzw. efektów drugiej rundy.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Prognozujemy, że do końca roku inflacja ustabilizuje się na poziomie około 3,0 proc. Prognozowany przez nas spadek inflacji bazowej oraz dynamiki cen żywności będzie kompensowany przez wzrost dynamiki cen paliw i nośników energii. Czynnikiem ryzyka w dół dla naszej ścieżki inflacji jest wykrycie pierwszego przypadku ASF w Niemczech, które zamyka przed tym krajem ważne pozaunijne rynki eksportowe, w szczególności rynek chiński. W konsekwencji niezagospodarowane znaczące nadwyżkieksportowe będą lokowane na unijnym rynku, co będzie oddziaływało w kierunku spadku cen wieprzowiny. Oczekujemy, że w 2021 r. inflacja obniży się średniorocznie do 1,7 proc. r/r, co jest spójne z naszym scenariuszem, zgodnie z którym pierwsza podwyżka stóp procentowych, o 15 punktów bazowych, nastąpi w listopadzie 2022 r. — uważa analityk.

jest tymczasem Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego, który spodziewa się, że od opóźnionych efektów recesji nie uda nam się uciec.

— Oczekujemy, że w III kw. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosną średnio o 2,9 proc., by w kolejnych kwartałachobniżyć się do 2,3 i 1,4 proc. W 2020 r. CPI zwiększy się średnio o 3,3 proc., a w 2021 r. wzrośnie o 1,8 proc. Niższej inflacji w ujęciu rocznym w kolejnych okresach sprzyjać będą efekty bazy oraz oczekiwane stopniowe zmniejszanie się inflacji bazowej. Presję inflacyjną ograniczać będzie opóźnione działanie recesji spowodowanej przez COVID-19, a także wciąż możliwy skok bezrobocia i niższy wzrost płac. — puentuje ekspert.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane