Influencer marketing: jak współpracować z influencerami

  • Paweł Łaniewski
opublikowano: 15-04-2021, 13:08

Współpraca z influencerami to obecnie jeden z najważniejszych marketingowych trendów. Influencer marketing to jednak nie tylko olbrzymie perspektywy, ale również duże wyzwanie. Warto uporządkować wiedzę i obrać właściwą strategię.

Wpływowe osoby od wieków kształtowały trendy i wpływały na wyobraźnię i potrzeby odbiorców. Nie może więc dziwić, że pozyskanie ich względów od dawna jest również celem ekspertów zajmujących się marketingiem i PR. Na oblicze tego segmentu w zdecydowany sposób wpłynął jednak przede wszystkim internet i świat nowych technologii. Grono wpływowych osób zdecydowanie się poszerzyło, a media społecznościowe i nowoczesne sposoby kontaktu sprawiły, że ich przełożenie na rynek stało się jeszcze wyraźniejsze.

Wiele korzyści:
Wiele korzyści:
Współpraca z influencerem nie musi ograniczać się wyłącznie do kwestii reklamowych. Umiejętnie poprowadzona stanie się również świetnym zabiegiem PR-owym, kształtującym wizerunek marki.
Artem Medvediev

Influencer marketing nie przestaje się rozwijać, jest przy tym z każdym dniem coraz bardziej zróżnicowany i wykorzystuje nowe narzędzia i metody osiągania celów biznesowych. Jednocześnie sporo firm podchodzi do niego z pewną rezerwą: współpraca z influencerem, zwłaszcza źle zaplanowana, może być ryzykowna. Koszty nie ograniczają się przy tym wyłącznie do finansów, ale mogą również wpłynąć na wizerunek marki. Dlatego warto rozwiać mity dotyczące influencer marketingu i opracować strategię, która usatysfakcjonuje obie strony i przełoży się bezpośrednio na czynniki biznesowe.

Czym jest influencer marketing

Chociaż sam mechanizm jest znany od dawna, influencer marketing wciąż jest traktowany jako stosunkowo nowy fenomen w świecie marketingu i PR. Opiera się na bezpośredniej współpracy z influencerem, czyli osobą mającą wpływ na określoną grupę odbiorców (docelowo grupę zbieżną z targetem konkretnej marki). Dzięki temu jest w stanie nie tylko reklamować wskazane towary czy usługi, ale wykorzystywać swój potencjał w zdecydowanie szerszy sposób, kreując zapotrzebowanie i tworząc trendy, które wyprzedzają pojawienie się przedmiotu promocji na rynku.

Współpraca nie musi jednak ograniczać się wyłącznie do kwestii reklamowych. Umiejętnie poprowadzona stanie się również świetnym zabiegiem PR-owym, kształtującym wizerunek marki i przekładającym się na ten aspekt długofalowo. Influencer marketing wobec tego to zdecydowanie szersza strategia i inwestycja, która może procentować zarówno w krótszym, jak i dłuższym horyzoncie czasowym. Wiele zależy przy tym od przyjętej strategii i profesjonalizmu specjalisty zajmującego się projektem.

Influencer to nie zawsze to samo

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych i internetu zmienił się również sposób, w jaki odbieramy osoby publiczne i ich wpływ na odbiorców. Jeszcze do niedawna mianem influencera można było określić głównie celebrytów obecnych w programach telewizyjnych i na pierwszych stronach gazet. Wówczas influencer marketing wymagał jednak dużych zasobów i siłą rzeczy nie był tak efektywny i zróżnicowany. Dziś za influencera można uznać niemal każdą osobę tworzącą angażujące treści, która ma własną grupę odbiorców, liczącą się z jej zdaniem. Rynek jest wobec tego bardzo różnorodny, a jednym z najważniejszych kryteriów staje się liczba osób śledzących działania influencera. I tak:

  • Megainfluencerzy to osoby o największych zasięgach, cieszące się największą popularnością. Najczęściej są to najbardziej rozpoznawalne gwiazdy, mogące pochwalić się ponad milionem fanów śledzących ich media społecznościowe.
  • Makroinfluencerzy to osoby obserwowane przez 100 tys.-1 mln internautów. Wśród makroinfluencerów można znaleźć zarówno celebrytów znanych z innych działań, jak i twórców internetowych.
  • Mikroinfluencerzy to szeroka grupa, do której zaliczają się osoby mogące pochwalić się liczbą 10 tys.-100 tys. obserwatorów. Jest także bardzo zróżnicowana.
  • Nanoinfluencerzy to często grupa autorów treści obserwowana przez kilkaset lub kilka tysięcy osób. Z jednej strony przekłada się to na niższe zasięgi, z drugiej jednak daje możliwość dotarcia do bardziej skonkretyzowanych grup odbiorców albo określonych społeczności.

Jak dobrać influencera do kampanii

Jak widać, rynek jest bardzo zróżnicowany. Przy tym kryterium liczby obserwujących nie jest jedynym pozwalającym na dobór odpowiedniego influencera do konkretnej kampanii. Uwzględnić należy również m.in.:

  • Zakres tematyczny: wielu influencerów to eksperci w dziedzinach, którymi się zajmują. Ich zdanie jest przy tym ważne dla grupy odbiorców, a często wykracza również poza ścisłe grono obserwatorów lub subskrybentów. Odpowiednie osoby uda się pozyskać w każdym segmencie rynku: od parentingu przez kulturę i sztukę po technologię czy branżę motoryzacyjną.
  • Wykorzystywane kanały: jedną z największych zalet influencer marketingu jest możliwość bycia obecnym na wielu różnych platformach. Oczywiście w znacznej mierze decyduje o tym sposób, w jaki działa wybrany influencer. Naturalnym środowiskiem wydają się różnego typu media społecznościowe (od Facebooka i Instagrama, przez Twitter po bijącego rekordy popularności TikToka) oraz materiały publikowane m.in. w serwisie YouTube. Wśród influencerów nie brakuje jednak również „tradycyjnych” blogerów czy twórców treści innego typu. Influencer marketing ma wiele wspólnego z content marketingiem i social media marketingiem. Podczas realizacji projektów warto więc zdobyć wiedzę również na ich temat.
  • Forma przekazu: influencer marketing zespala ze sobą markę i influencera. Ten siłą rzeczy będzie więc z nią utożsamiany. Z jednej strony to olbrzymia korzyść: rosnąca popularność i społeczna akceptacja przekłada się bowiem również na wizerunek firmy. Z drugiej to również pewne zagrożenie, ponieważ taka sama zależność dotyczy popełnianych błędów. Ryzyko można zminimalizować, dobierając charakter tworzonej przez influencera treści do charakteru marki.
  • Koszt: rynek jest zróżnicowany również pod względem kosztów, z jakimi będzie wiązać się kampania. Oczywiście im większe zasięgi influencera, tym – w większości przypadków – większe wydatki. Możliwości influencer marketingu mogą jednak przetestować również mniejsze podmioty. Wielu mikroinfluencerów czy nanoinfluencerów zgadza się na współpracę za zdecydowanie mniejsze pieniądze lub na zasadach barteru.

Influencer marketing: najczęstsze błędy

Odpowiednią strategię należy dobrać jeszcze przed startem kampanii influencer marketingowej. Aby ta była skuteczna, warto skupić się na elementach, które mogą wpłynąć na efektywność działań. Jednym z podstawowych jest zły dobór influencera: nie zawsze popularność oznacza faktyczny wpływ na grupę odbiorców, a więc nie zawsze przełoży się również w wymierny sposób na wyniki sprzedaży czy podjęcie oczekiwanego działania. W wielu przypadkach osoba z mniejszymi zasięgami, ale mająca status eksperta w konkretnej branży, sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Podczas planowania działań influencer marketingowych warto więc rozpocząć od dokładnego researchu rynku, przenalizować sytuację i dotrzeć do osób, które mają faktyczny wpływ na decyzje zakupowe grupy docelowej.

Kampania potrzebuje specjalisty

Influencer marketing, tak samo jak każda inna metoda promowania marki czy produktu, wymaga przemyślanych działań. Z jednej strony muszą być one realizowane zgodnie z szerszą strategią marketingową, z drugiej zapewniać także odpowiednie rozeznanie rynku, nawiązywanie kontaktów z nowymi potencjalnymi współpracownikami oraz utrzymywanie dobrych relacji z dotychczasowymi. Choć wydaje się to stosunkowo proste, w rzeczywistości prowadzenie działań influencer marketingowych to czasochłonne zajęcie, które wymaga zarówno kompetencji twardych, jak i miękkich. Nieprzemyślane prowadzenie kampanii wpływa znacząco na jej skuteczność. Częstym błędem jest również przerzucanie na influencera zadań należących do zespołu marketingu: brak monitoringu działań czy podejmowanie nieprzemyślanych decyzji, które nie wpisują się w szerszą strategię marki, to czynniki zagrożenia narażające jej reputację na szwank.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane