Informacje z USA i Rosji niekorzystne dla cen ropy naftowej

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 24-03-2023, 11:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

O ile pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej przyniosła wzrost notowań tego surowca, to w drugiej połowie tygodnia cena tego surowca wpadła w konsolidację. Obecnie notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 69 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent oscyluje w rejonie 74 USD za baryłkę.

Mimo że cały tydzień na rynku ropy naftowej ma szansę zamknąć się na plusie, to obecnie potencjał do zwyżek cen ropy jest niewielki. Pomijając obawy o rozprzestrzenienie się kryzysu oraz rosnące zapasy ropy naftowej w USA, pojawiły się dwa kolejne czynniki, sprzyjające niższym cenom ropy naftowej.

Po pierwsze, Stany Zjednoczone najprawdopodobniej wstrzymają się z rychłym uzupełnianiem strategicznych rezerw ropy naftowej. Przez sporą część poprzedniego roku USA wyprzedawały ropę z rezerw, próbując powstrzymać wzrost cen ropy naftowej po pojawieniu się obaw związanych z podażą ropy z Rosji. Jesienią poprzedniego roku USA zapowiadały ponowne uzupełnianie rezerw w bieżącym roku – co ma uzasadnienie, bowiem strategiczne rezerwy ropy w tym kraju są obecnie najniższe od 1983 r.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Jednak wczoraj Sekretarz ds. Energii w USA, Jennifer Granholm, powiedziała, że uzupełnianie rezerw może potrwać nawet kilka lat i że Stanom Zjednoczonym będzie trudno w pełni wykorzystać tegoroczne niższe ceny ropy naftowej. To sugeruje, że z USA zapewne nie pojawi się dodatkowy, duży popyt na ropę.

Po drugie, podaż ropy naftowej z Rosji jest jednak większa od oczekiwań. Wicepremier Rosji, Aleksander Nowak, powiedział bowiem, że cięcia produkcji ropy o 500 tys. baryłek dziennie w tym kraju będą liczone od relatywnie wysokiego poziomu 10,2 mln baryłek ropy dziennie – co oznacza, że wyniosą one około 9,7 mln baryłek dziennie w okresie marzec-czerwiec.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane