ING Bank Śląski: Waluty regionu stosunkowo odporne na Trumpa

W przypadku zwycięstwa Donalda Trumpa złoty osłabi się do euro o mniej niż pół proc., przewiduje ING Bank Śląski.

Waluty środkowo- i wschodnioeuropejskie powinny być mniej wrażliwe na wyniki wyborów w USA niż pozostałe środki płatnicze z rynków wschodzących, a to ze względu na słabe powiązania handlowe z USA oraz słabe napływy kapitałowe w ostatnich miesiącach, napisali w najnowszym raporcie ekonomiści ING Banku Śląskiego. Ich zdaniem w przypadku zwycięstwa Donalda Trumpa awersja do ryzyka na globalnych rynkach osłabi złotego o zaledwie 0,4 proc., do 4,35 zł za euro. W przypadku triumfu Hillary Clinton krajowa waluta umocni się o 1,8 proc., do 4,255 zł za euro.

Zwycięstwo Donalda Trumpa nie powinno też wywołać przesadnie głębokiej wyprzedaży polskich obligacji skarbowych, a to dlatego że doświadczyły one mniejszych napływów globalnego kapitału niż inne wschodzące rynki obligacji, wynika z raportu. Od początku roku polskie obligacje umocniły się w dolarze średnio o 2,4 proc., podczas gdy brazylijskie zyskały ponad 66 proc., wynika z notowań indeksów obliczanych przez Bloomberga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu