ING: Wysokie ryzyko kolejnego cięcia ratingu Polski

Obniżenie oceny inwestycyjnej Polski przez agencję Moody’s jest bardzo prawdopodobne, jednak nie doprowadzi do wyprzedaży krajowych aktywów, ocenia Rafał Benecki z ING Banku Śląskiego.

Poniedziałkowy raport, w którym agencja Moody’s zauważa, że kryzys konstytucyjny wpływa na polski rating inwestycyjny, jest bardzo poważnym ostrzeżeniem przed kolejnym jego cięciem, ocenia Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Mimo to zdaniem specjalisty reakcja rynkowa na takie zdarzenie byłaby ograniczona. Obecne tendencje w przepływach kapitału sprzyjają polskim aktywom, a nawet po cięciu oceny będzie ona mieściła się w klasie A, co jest kluczem dla inwestorów z Azji, będących największymi nabywcami polskiego długu.

„Szeroko zakrojony powrót kapitału portfelowego [na rynki wschodzące] powinien przesłonić ewentualne cięcie ratingu przez Moody’s, które zresztą nie może być żadną niespodzianką [po tym jak w styczniu rating obcięło S&P]” – zauważa Rafał Benecki.

Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego   /   fot. Małgorzata Pstrągowska
Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego / fot. Małgorzata Pstrągowska
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane