Integrator chce uzyskać 100 mln zł

Mariusz Zielke
09-12-2003, 00:00

Softbank szykuje publiczną emisję akcji za 70-100 mln zł. Pieniądze pójdą na finansowanie dużych projektów, głównie CEPiK.

Warszawski Softbank, notowany na GPW integrator informatyczny, przygotowuje publiczną emisję akcji — dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Spółka zamierza przeprowadzić ją w I kwartale 2004 r., a pozyskane z podniesienia kapitału środki przeznaczyć głównie na finansowanie dużych projektów informatycznych. Chodzi głównie o wart 189 mln zł netto Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Podniesienie kapitału powinno wynieść około 20 proc., a spółka zamierza z emisji pozyskać od 70 do 100 mln zł.

Poprawa bilansu

— Decyzji na ten temat jeszcze nie ma, ale rzeczywiście taka opcja jest bardzo prawdopodobna — powiedziała nam osoba zbliżona do spółki.

Softbank w 2003 r. wygrał dwa duże przetargi — na informatyzację PKO BP (za 450 mln zł) oraz budowę CEPiK (189 mln zł). Szczególnie ten ostatni wymaga znacznego zaangażowania środków ze strony wykonawcy, gdyż rząd zamówił system na kredyt i będzie go spłacał dopiero w przyszłych latach. Stąd Softbank musiał uzyskać gwarancje bankowe na sfinansowanie projektu, a w przyszłości — jeżeli nie będzie miał środków — zaciągnie kredyt. Taki dług powinien zostać uwzględniony w bilansie.

— To może blokować spółkę, jeżeli chce walczyć o kolejne kontrakty w 2004 r. Większość dużych przetargów wymaga zaangażowania środków ze strony wykonawcy. Dlatego Softbank potrzebuje dofinansowania, żeby uwolnić gwarancje bankowe — uważa przedstawiciel jednego z funduszy inwestycyjnych.

Głównym akcjonariuszem Softbanku jest Prokom, największy w Polsce integrator informatyczny. Gdyńska spółka zaangażowała się zaś w kosztowne (warte 4 mld zł) projekty związane z offsetem, na które też będą potrzebne gwarancje bankowe.

— To zapewne także jedna z przyczyn decyzji o podniesieniu kapitału Softbanku — uważa szef innego funduszu inwestycyjnego.

Chętni będą

Nie wiadomo, czy obecni akcjonariusze będą chcieli uczestniczyć w podwyższeniu kapitału Softbanku. Firma może wziąć pod uwagę opcję emisji z wykorzystaniem prawa poboru. Podobnie zrobił ostatnio Ster-Projekt, spółka IT także notowana na GPW, która z sukcesem sprzedała akcje za ponad 80 mln zł. Prokom, który jest też akcjonariuszem Ster-Projektu, w tamtym przypadku wykorzystał prawa poboru.

Czy oferta Softbanku spotka się z zainteresowaniem inwestorów finansowych?

— Najpierw Softbank musi przedstawić szczegóły. Ale trzeba powiedzieć, że po serii suchych lat w 2003 r. spółka weszła do pierwszej ligi firm informatycznych w Polsce, dlatego nie powinno być kłopotów z pozyskaniem kapitału z rynku — uważa przedstawiciel jednego z funduszy.

Analitycy jednak takiej emisji nie przyjęliby z euforią. Zdaniem Sobiesława Pająka, analityka CDM Pekao, Softbank bez problemu sfinansowałby prace nad CEPiK za pomocą kredytu.

— Koszt kapitału jest większy niż dług. Softbank ma czysty bilans, a z obsługą kredytu na CEPiK powinien sobie poradzić bez większych problemów — mówi Sobiesław Pająk.

Okiem eksperta

Czekamy na limity

Do tej pory nie było spektakularnych emisji akcji pod finansowanie kontraktów. Softbank ma wyczyszczony bilans, więc może bez problemu sfinansować prace nad CEPiK długiem.

Taka emisja byłaby być może korzystniejsza z punktu widzenia struktury grupy Prokomu, który konsoliduje wyniki Softbanku.

Włodzimierz Giller

analityk Deutsche Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Integrator chce uzyskać 100 mln zł