Inwestorzy odwrócili się we wrześniu od azjatyckich giełd

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-10-2022, 09:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

We wrześniu br. odnotowano pierwszy od czerwca odpływ środków z azjatyckich rynków akcji poza Chinami. Spowodowane to było wzrostem stóp procentowych w USA, umocnieniem dolara i gorszymi perspektywami rozwoju dla tej części świata, informuje Reuters.

fot. Maurice Tsai/Bloomberg

Dane pozyskane przez agencję z lokalnych parkietów (w Korei Południowej, Indiach, Tajwanie, Filipinach, Wietnamie, Indonezji i Tajlandii) pokazały, ze we wrześniu 2022 r. zagraniczni inwestorzy „wyciągnęli” środki o wartości 8,83 mld USD netto.

W ujęciu narastającym po trzech kwartałach br. region jest na ogromnym minusie notując dużo gorszy wynik niż w 2008 r. kiedy to mieliśmy do czynienia z wybuchem globalnego kryzysu finansowego. Łącznie do września br. z giełd regiony wypłynęły środki o wartości 69,7 mld USD podczas gdy w 2008 r. było to 47,63 mld USD.

Region zmaga się z narastającą presją inflacyjną, podwyżkami stóp procentowych i spowalniającym wzrostem gospodarczym - powiedział Mark Haefele, z UBS Global Wealth Management, dodając, że agresywne podwyżki stóp w USA zaszkodziły również walutom regionu i jego rynkom eksportowym.

Najwięcej, bo aż 5,1 mld USD zagranica zabrała z tajwańskiej giełdy, co w dużej mierze można złożyć na karb obaw o status wyspy, o której przejęciu od lat dywagują już Chiny.

Drugie miejsce z wynikiem 1,8 mld USD przypadło Korei Południowej, zaś trzecie Indiom (903 mln USD). Jedynie giełda w Indonezji odnotowała niewielki napływ w kwocie 209 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane