Inwestorzy stawiają na cięcie stóp w Szwajcarii we wrześniu

opublikowano: 20-08-2019, 15:43

Cięcie stóp przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) we wrześniu wydaje się coraz bardziej prawdopodobne.

Frank szwajcarski stał się najmocniejszy wobec euro od dwóch lat w związku z obawami dotyczącymi spowolnienia globalnej gospodarki i luzowania polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. Na rynku terminowym wrześniowe kontrakty pokazywały we wtorek uwzględnienie w cenach cięcia stóp o ok. 20 pkt. bazowych. To oznacza, że rynek szacuje prawdopodobieństwo cięcia stóp przez SNB o "standardowe" 25 pkt. bazowych na ok. 80 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Opublikowany w ubiegłym tygodniu sondaż Bloomberga pokazał wzrost odsetka ekonomistów oczekujących cięcia stóp w Szwajcarii. Już po tym frank osiągnął największą wartość wobec euro od 26 miesięcy.

Obecnie stopa depozytowa SNB wynosi minus 0,75 proc. Jest najniższa wśród gospodarek G10. Niedawne dane wskazały, że bank centralny interweniował na rynku walutowym w celu osłabienia franka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane