Inwestorzy zmniejszają zakłady na podwyżkę stóp przez Bank Anglii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-11-2021, 07:36

W obliczu nowego zagrożenia, jakim jest wariant Omikron koronawrusa, inwestorzy spodziewają się mniejszej skłonności brytyjskich władz monetarnych do zacieśniania swojej polityki stóp procentowych i to mimo wysokiej inflacji, donosi Reuters.

Bank Anglii
Bank Anglii
fot. Hollie Adams/Bloomberg

Od piątku obserwowana jest systematyczna redukcja zakładów na podwyżkę stóp przez Bank Anglii (BOE) podczas grudniowego posiedzenia.

Jeśli okaże się, że wariant Omikron będzie trudniejszy do zwalczania przez obecne szczepionki, może to skłonić BOE do wstrzemięźliwości i umożliwienie szybkiej reakcji w razie pogorszenia się sytuacji.

Kontrakty terminowe na stopy procentowe w miniony piątek wyceniały na około 55 proc. szansę na podwyżkę stóp procentowych w skali 15 punktów bazowych podczas posiedzenia zaplanowanego na 16 grudnia. Tymczasem jeszcze dzień wcześniej szanse te wyceniano na około 75 proc. W piątek również rentowność benchmarkowych 10-letnich obligacji Wielkiej Brytanii spadła aż o 15 pb, co było największą ujemną dzienną zmianą od początku kryzysu finansowego w marcu 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane