Inwestycja w nowoczesne laboratorium

opublikowano: 11-09-2018, 22:00

Dolnośląski Fundusz Rozwoju wyłożył 2 mln zł na rozwój Bioavlee. Postawił tym samym pierwsze kroki na rynku venture capital.

O początkach rozwoju Bioavlee, spółki, która powstała wokół wyjętej z uczelnianego biurka i wykupionej przez inwestorów, opatentowanej metody wykrywania bakterii, w „PB” pisaliśmy już w lipcu 2016 r. Wówczas można było mówić jedynie o technologicznym projekcie, dziś firma chwali się pozyskaniem kolejnego inwestora — DFR Inwestycyjnego (spółka córka Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju) i gotowością do wprowadzeniapierwszego produktu na rynek.

Wrocławska spółka Bioavlee opracowała automatyczny licznik kolonii bakteryjnych, który umożliwia zliczanie nie tylko pojedynczych, ale także zlanych ze sobą w grupy mikroorganizmów. Odbiorcami urządzenia mają być m.in. laboratoria przemysłowe prowadzące analizę i identyfikację drobnoustrojów głównie w oparciu o metody manualne.

— Na rynku polskim będziemy współpracować z jednym z renomowanych dystrybutorów sprzętu laboratoryjnego. Produkt pokażemy także na targach za granicą — już teraz zapowiada Michał Wronecki, prezes Bioavlee.

Spółka pracuje jednocześnie nad kolejnymi rozwiązaniami do wykrywania drobnoustrojów, które mogą znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle kosmetycznym. Bioavlee analizę bakterii oprze na algorytmach IT pozwalających na ich klasyfikację, referencyjnej bazie zdjęć drobnoustrojów, systemie przetwarzania obrazu i big data. W planach ma stworzenie urządzenia do wykrywania drobnoustrojów oraz narzędzia umożliwiającego automatyczny powiew redukcyjny bakterii.

W realizacji planów spółkę wspomagają inwestorzy, m.in. fundusz venture capital Leonarto. Teraz dołączył do nich DFR Inwestycyjny — i na rozwój Bioavlee przeznaczył 2 mln zł.

— Jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy pożyczki ze środków post-JEREMIE, które wciąż budzą duże zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorstw. W tym roku trafiło do nich 120 mln zł w postaci instrumentów zwrotnych. Wniosków mamy już na ponad 200 mln zł. A teraz otwieramy nowy rozdział — wpierania firm przez inwestycje kapitałowe. Obecnie mamy 50 firm zainteresowanych współpracą z DFR Inwestycyjnym. Dysponujemy 25 mln zł na realizację tego pilotażowego programu. Szczególną uwagę poświęcimy innowacyjnym spółkom, które będą budowały potencjał gospodarczy regionu — zaznacza Marek Ignor, prezes DFR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane