IQ Partners obiecuje, że będzie bardziej rentowny niż MCI

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 09-11-2007, 07:35

Zbudować, rozwinąć i sprzedać z zyskiem firmę — to strategia funduszu nowych technologii, który dwukrotnie poprosi inwestorów o pieniądze.

Za dwa tygodnie na New Connect zadebiutuje IQ Partners (IQP). To fundusz rozwijający projekty z zakresu nowych technologii. Model działania jest znany: buduje firmę lub rzadziej kupuje w niej udział, zwiększa wartość i sprzedaje z zyskiem. Podobną strategię ma notowany od kilku lat na GPW MCI Management, wyceniany obecnie na miliard. Podczas debiutu w 2001 r. był wart 338 mln zł.

— Działamy w tej samej branży, ale mamy inny model biznesowy. Nie jesteśmy tylko funduszem typu venture capital, lecz koncentrujemy się na wymyślaniu i rozwijaniu projektów od podstaw. Dzięki temu możemy więcej na nich zarobić, bo nie płacimy za pomysł — informuje Maciej Hazubski, prezes IQ Partners.

MCI czujnie obserwuje konkurenta.

— Za nami stoją wieloletnie doświadczenie, wyniki i marka. Na pewno wzrośnie konkurencja w zakresie małych i średnich projektów, ale przy dużych możemy nawet współpracować — mówi Andrzej Jasieniecki, dyrektor inwestycyjny MCI Management.

Dziś w portfelu, wycenianym w księgach na ponad 20 mln zł, jest 16 spółek (IQP ma w nich od kilkunastu do 100 proc. akcji). Najciekawsze to: Zakupy.com (handel w internecie), Screen Network (sieć nośników reklamowych w punktach sprzedaży), e-kiosk (dystrybutor internetowych wydań gazet), Phonecall (usługi telemarketingowe) czy e-muzyka (dystrybucja multimediów).

Potrzebna kasa

Do tej pory spółka budowała nowe projekty samodzielnie. Jeśli potrzebny był większy kapitał, zapewniali go inwestorzy zewnętrzni, m.in. IFA Investment i Business Angels Seedfund — fundusz z udziałem Macieja Grabskiego, współtwórcy Wirtualnej Polski. W końcu firmy się połączyły, a gdy projekty okazały się zbyt duże, poprosili o kapitał innych inwestorów.

— Mamy pomysły, które przekraczają nasze możliwości finansowania. Stąd emisja prywatna, z której chcemy uzyskać 10 mln zł — mówi Maciej Hazubski.

Połowa pieniędzy pójdzie na nowe projekty (z branży internetowej), reszta na rozwój obecnych.

— Nowy fundusz finansujący przedsięwzięcia w początkowej fazie rozwoju to świetna wiadomość. Takich funduszy brakuje, a mogą bardzo pobudzić gospodar- kę — ocenia Jacek Pogonowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

Pionierski skok

IQP na rynku alternatywnym długo nie zabawi.

— Za 6-7 miesięcy zamierzamy przenieść spółkę na GPW. Chcemy być pierwszą firmą, która z New Connect przejdzie na GPW — zapowiada Maciej Hazubski.

Wtedy też dojdzie do kolejnej emisji akcji, tym razem publicznej. Nie oznacza to, że spółka nie wierzy w rynek alternatywny.

— Na New Connect będziemy wprowadzać nasze projekty, by uzyskać ich rynkową wycenę i możliwości rozwoju — mówi Maciej Hazubski.

Jeszcze w tym roku IQ Partners wprowadzi na rynek Zakupy.com. Wkrótce potem Screen Network i e-kiosk. Na GPW zadebiutuje e-muzyka.

Grzegorz Nawacki, g.nawacki@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / IQ Partners obiecuje, że będzie bardziej rentowny niż MCI