Irlandia nałoży podatek od nadmiarowych zysków

KZ, Bloomberg
opublikowano: 23-11-2022, 08:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Irlandia ograniczy dochody tych firm produkujących energię elektryczną, które nie korzystają z gazu.

W Polsce temat podatku od nadmiarowych zysków (tzw. windfall tax) przycichł, tymczasem w Irlandii uzgodniono plan, według którego firmy produkujące energię wiatrową i słoneczną będą miały przychody ograniczone do 120 EUR za MWh, a wszelkie zyski powyżej tego poziomu będą wypłacane rządowi. Departament Środowiska, Klimatu i Komunikacji ujawnił, że dla wytwórców wykorzystujących ropę naftową i węgiel będzie obowiązywał limit co najmniej 180 EUR za MWh.

Ponadto w tym i przyszłym roku firmy zajmujące się produkcją i rafinacją paliw kopalnych będą musiały płacić składkę solidarnościową opartą na ich średnich dochodach podlegających opodatkowaniu w latach 2018-2021. zyski przekraczające o ponad 20 proc. poziom bazowy będą opodatkowane w wysokości 75 proc.

Wpływy z planów mogą wahać się od 300 mln EUR do 1,9 mld EUR, w zależności od cen gazu ziemnego, chociaż oczekuje się, że będą to dolne granice przedziału, poinformował rząd w Dublinie. Spodziewa się on zebrać środki z limitu przychodów w 2023 r. i wpływy z tymczasowej składki solidarnościowej w 2023 i 2024 r.

Irlandia podąża za podobnymi środkami podjętymi w innych krajach i jest zgodny z rozporządzeniami Komisji Europejskiej mającymi na celu ograniczenie zysków i wsparcie konsumentów energii.

W zeszłym tygodniu Wielka Brytania podniosła podatek od firm naftowych i gazowych do 35 z 25 proc. i przedłużyła go do 2028 r. Producenci energii odnawialnej, jądrowej i biomasy zostali również dotknięci nowym 45 proc. podatkiem od dochodów nadzwyczajnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane