Irlandia nie zgadza się na równe podatki w UE

Mira Wszelaka
26-02-2002, 00:00

Jak podał „The Times”, Mary Harney, premier Irlandii, odrzuciła propozycje UE w sprawie zrównania podatków na terenie Wspólnoty.

— Nie ma takich okoliczności, ani w bliższej, ani w dalszej przyszłości, które pozwoliłyby Irlandii na przekazanie fiskalnej autonomii na rzecz unijnych instytucji — twierdzi premier.

Niskie podatki były podstawą sukcesu gospodarczego kraju. Wyższe podatki oraz wewnętrzny reżim fiskalny będą zaś prowadzić do większego bezrobocia, na co wskazuje przykład wielu krajów UE, w tym Niemiec.

Wiele krajów UE z Niemcami i Francją na czele mają zamiar umieścić problem unifikacji podatkowej w nowej agendzie, która stałaby się powszechnym obowiązkiem. Ostrzegają, że bez tego Europę opanuje współzawodnictwo w cięciach podatkowych, które będą miały na celu przyciągnąć inwestycje z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, przyszłych członków UE. Tymczasem największe organizacje biznesowe „piętnastki” wezwały rządy do dotrzymania obietnicy stworzenia z Europy do 2010 r. najbardziej konkurencyjnej gospodarki świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Irlandia nie zgadza się na równe podatki w UE