Czytasz dzięki

Islandia: ktoś ukradł 600 „koparek” bitcoinów

opublikowano: 05-03-2018, 10:00
aktualizacja: 05-03-2018, 10:07

Islandzka policja poszukuje 600 komputerów wykorzystywanych do tzw. wykopywania bitcoinów.

Kilkaset komputerów „wykopujących” bitcoiny zostało skradzionych podczas czterech włamań dokonanych w okresie od grudnia ubiegłego do stycznia obecnego roku. Policja zatrzymała już jedenaście osób, m.in. jednego pracownika ochrony.

Przedstawiciele władz Islandii, gdzie mówi się już o „Wielkim Skoku na Bitcoina”, podkreślają, że kradzież komputerów wartości ok. 2 mln USD to największe tego typu przestępstwo w historii kraju. Policja jest przekonana, że za kradzieżą stoi organizacja przestępcza. Zwróciła się do dostawców internetu i energii, aby raportowali jeśli zauważą ponadprzeciętny wzrost aktywności użytkowników, co mogłoby sygnalizować iż złodzieje korzystają z "koparek".

Islandia z racji umiejscowionych tam centrów danych i relatywnie taniej energii ze źródeł geotermalnych stała się miejscem atrakcyjnym dla osób chcących zdobyć bitcoiny w drodze komputerowego „wykopywania”, czyli wykonania żmudnego i energochłonnego procesu obliczeniowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, coindesk.com

Polecane