Ivanka Trump zdobyła kolejne znaki towarowe w Chinach

opublikowano: 29-05-2018, 13:32

Ivanka Trump, córka prezydenta USA, zdobyła kilka nowych znaków towarowych dla swoich produktów w Chinach. Wśród produktów zarejestrowanych przez Ivanka Trump Marks LLC są m.in. maty łazienkowe, tekstylia i koce dla dzieci.

Moment przyznania znaków doprowadził do zarzutów o potencjalne konflikty interesów w rodzinie Trump.

Ivanka Trump
Zobacz więcej

Ivanka Trump fot. Bloomberg

Znaki towarowe zostały przyznane bowiem tydzień przed tym, jak jej ojciec, Donald Trump, zrobił zwrot w sprawie amerykańskiego zakazu eksportu nałożonego przeciwko chińskiej firmie technologicznej ZTE.

Jednak eksperci prawni powiedzieli BBC, że czas potrzebny na zatwierdzenie znaków towarowych był zasadniczo zgodny ze średnią.

Przyznanie znaków miało miejsce w okresie wzmożonych napięć handlowych między USA i Chinami, próbującymi uniknąć bezpośredniej wojny handlowej po nałożeniu ceł na towary drugiej strony w ostatnich miesiącach.

Obie strony są również w konflikcie po tym, jak USA zabroniły amerykańskim firmom sprzedaży części do ZTE po tym, jak firma przyznała się do nielegalnych wysyłek do Iranu i Korei Północnej.

Tymczasem z zeszłym tygodniu Trump przekazał ZTE wyrazy uznania, mówiąc, że USA pracują nad "szerszą umową handlową" z Chinami.

Podczas gdy nie zarzucano żadnych uchybień, Kampania Grupa Obywateli na rzecz odpowiedzialności i etyki  (Crew) w Waszyngtonie stwierdziła że "nie po raz pierwszy związki biznesowe Ivanki i prezydenta Trumpa z Chinami podniosły potencjalne problemy etyczne".

Crew poinormowała, że Ivanka, która jest doradczynią ojca, otrzymała już ponad tuzin znaków towarowych w Chinach i ma kilka oczekujących wniosków.

Jeden z prawników powiedział BBC, że średni czas na przyznanie znaków towarowych w Chinach wynosił 12-18 miesięcy. Wnioski zostały złożone w marcu zeszłego roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu