J.Kaczyński: sondaże często związane z intencjami zamawiających

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-02-2006, 16:17

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, proszony o skomentowanie najnowszego badania PBS opublikowanego przez poniedziałkową "Gazetę Wyborczą", powiedział, że sondaże są dosyć często związane z intencjami tych, którzy je zamawiają.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, proszony o skomentowanie najnowszego badania PBS opublikowanego przez poniedziałkową "Gazetę Wyborczą", powiedział, że sondaże są dosyć często związane z intencjami tych, którzy je zamawiają.

    "GW" zamieściła sondaż przeprowadzony dla dziennika przez Pracownię Badań Społecznych na temat poparcia społecznego dla kilku postulatów i decyzji politycznych dotykających swobód obywatelskich.

    Według sondażu, tylko 20 proc. badanych poparłoby urząd cenzury obyczajowej, 26 proc. - zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej, 34 proc. - zakaz handlu w niedzielę, a 37 proc. - ogłosiłoby zakaz marszu równości. 41 proc. sprzeciwia się finansowaniu środków antykoncepcyjnych z budżetu państwa, a 40 proc. nie chce dopuszczenia aborcji ze względów społecznych.

    Dziennik komentuje, że badanie PBS nie potwierdza opinii, iż wraz ze wzrostem popularności PiS powinno dominować "społeczne poparcie dla prawicowych recept na świat".

    "Ja tego w ogóle nie biorę poważnie. W ogóle +Gazety Wyborczej+ nie biorę poważnie" - powiedział w poniedziałek prezes PiS na konferencji prasowej w Krakowie. Dodał, że przed wyborami doszło do "kompletnej kompromitacji" w sprawie sondaży.

    "W Polsce jest tak, że jeden popełni nawet drobny błąd, albo żadnego nie popełni i jest krzyk, że jest kompromitacja. A inni mogą popełniać te błędy nieustannie i nikt im niczego nie powie. To jest kwestia tego, że w Polsce tak na prawdę wolnych mediów nie ma" - powiedział. "Jest pewien układ i dziennikarze, których pozycja jest bardzo trudna" - dodał J.Kaczyński.

    Jak podkreślił, PiS myśli nad zmianą tej sytuacji, m.in. nad tym, by uniemożliwić zwolnienie z pracy dziennikarza, który nie zgadza się z redaktorem naczelnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane