Jackiewicz: Będzie wniosek o przyspieszenie wysłuchania publicznego

Polska Agencja Prasowa SA
22-08-2006, 11:44

Wiceszef sejmowej komisji i samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Dawid Jackiewicz (PiS) powiedział we wtorek dziennikarzom, że komisja - jeśli Sejm przegłosuje zmiany w jej składzie - w pierwszej kolejności zajmie się wnioskiem o przyspieszenie wysłuchania publicznego ws. projektu zmian w ordynacji samorządowej.

Wiceszef sejmowej komisji i samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Dawid Jackiewicz (PiS) powiedział we wtorek dziennikarzom, że komisja - jeśli Sejm przegłosuje zmiany w jej składzie - w pierwszej kolejności zajmie się wnioskiem o przyspieszenie wysłuchania publicznego ws. projektu zmian w ordynacji samorządowej.

W ocenie posła, jeśli Sejm przegłosuje zmiany w składzie komisji, może ona liczyć 58 posłów. Głosowanie w sprawie zmian w komisji - zaplanowano w Sejmie na wtorek na godz. 11.30.

Według Jackiewicza, koalicja po rozszerzeniu składu komisji będzie miała prawdopodobnie 2-3 osobową przewagę.

Jak na razie, PiS zgłosił pięciu kandydatów: Krzysztofa Jurgiela, Sławomira Zawiślaka, Tadeusza Cymańskiego, Giovanni Romana, Andrzeja Adamczyka; LPR - Witolda Hatkę i Halinę Murias.

Jackiewicz podkreślił, że na posiedzeniu komisji, które zwołane zostanie po poszerzeniu jej składu, zgłoszony zostać ma wniosek o przyspieszenie terminu kolejnych obrad komisji obecnie wyznaczonych na 11 września. W ocenie Jackiewicza, wysłuchanie publiczne mogłoby odbyć się 5-6 września.

"Gdyby komisja przystała na ten wniosek, to wówczas 7-8 września będzie można przeprowadzić kolejne czytanie projektu ordynacji samorządowej na posiedzeniu Sejmu, skierować sprawę do Senatu, a potem do podpisu prezydenta" - podkreślił Jackiewicz.

Poseł PiS zapowiedział, że jeśli nadal w pracach komisji "będzie występował paraliż - a występuje - to prawdopodobnie zostanie złożony wniosek o odebranie przewodniczenia komisji Waldemarowi Pawlakowi (PSL)".

Obecnie w komisji tej zasiada 15 posłów koalicji, 15 opozycji i jeden niezrzeszony. W konsekwencji takiego układu sił opozycji udało się w ubiegłym tygodniu przegłosować na posiedzeniu komisji uchwałę o zorganizowaniu 11 września wysłuchania publicznego w sprawie projektu zmian w ordynacji samorządowej.

Opóźnia to prace nad zmianami w ordynacji - zakładającymi m.in. możliwość grupowania list i zawierania przez komitety wyborcze umów o wspólnym podziale mandatów - na wprowadzeniu których zależy PiS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Jackiewicz: Będzie wniosek o przyspieszenie wysłuchania publicznego