Jak Holendrzy w barterze kupili Manhattan

opublikowano: 24-05-2017, 08:48

Zarówno Indianie, jak i Holendrzy wydawali się z tej transakcji zadowoleni. Rodzimi mieszkańcy posłusznie, zgodnie z umową, opuścili wyspę Manhattan, nowi koloniści mogli rozbudować swoją osadę. 58 kilometrów kwadratowych najcenniejszych dziś gruntów na świecie kupcy z Niderlandów kupili w barterze za towary wartości 60 guldenów.

Pierwsi Holendrzy przybyli w okolice dzisiejszego Nowego Jorku w 1614 r., kiedy wyprawa dowodzona przez kapitana Henry'ego Hudsona dotarła do zatoki nazywanej obecnie Delaware. W okolicy kolonizatorzy założyli dwie osady - Nowy Amsterdam na wyspie i Fort Oranje w głębi biegu rzeki.

Wyświetl galerię [1/2]

Raport z przypłynięcia statku z informacją o zakupie Manhattanu (tłumaczenie obok)

Archiwum Królewskie Niderlandów

Podstawą rozwoju kolonii był handel futrami z plemionami w głębi lądu za pośrednictwem Irokezów. Osadnictwo nie rozwijało się jednak tak szybko, jak życzyć by sobie tego mogli właściciele notowanej na giełdzie spółki West-Indische Compagnie, WIC, czyli Kompani Zachodnioindyjskiej. Po pierwsze bowiem, starali się oni zaprowadzić w Nowym Świecie europejski system feudalnego nadania ziemi i powinności wasal-pan. Model ten był archaiczny na Starym Kontynencie już wtedy, a zupełnie nie przystawał do warunków osadnictwa w Ameryce. Po drugie, Holendrzy potrzebowali więcej ziemi do osadnictwa, a także musieli wykupić się Indianom zamieszkującym wyspę, na której zbudowali niewielką osadę. 

Dla zażegnania ostatnich z wymienionych trudności, 24 maja 1626 r. Dyrektor Generalny Nowych Niderlandów Peter Minuit kupił od plemienia Algonkinów za towary wartości 60 guldenów wyspę Manhattan. Według drugiej z wersji Delawarowie odsprzedali wyspę za szklane paciorki, których wartość szacowano na 24 dolary. Każda z nich ma oparcie na jakiejś relacji, ale pierwszą znajdujemy w raporcie do centrali spółki WIC (GALERIA):

"5 listopada 1626 r.
W Imię Boże!
Wczoraj dopłynął do nas statek 'Arms of Amsterdam', który 23 września wypłynął z Nowego Amsterdamu. Donoszą, że nasi ludzie są dobrego ducha i żyją w spokoju, a kobiety urodziły kilkoro dzieci. 
Od miejscowych Indian zakupili za 60 guldenów wyspę Manhattan o powierzchni ok 22 tys akrów. Zbiorów z ziaren wysianych w połowie maja dokonali w połowie sierpnia. Załączają próby zebranej pszenicy, żyta, jęczmienia, owsu, gryki, fasoli i lnu. 
W magazynach statku dostarczyli też 7246 futer bobrzych, 178 i pół skórki wydry, 48 skórek norek, 36 futer rysich, 34 futra piżmaka oraz dużo prób drewna dębowego.
Pozostawajcie w łasce Bożej,
dnia 5 listopada 1626 r. w Amsterdamie,
P. Schaghen"

Niedługo po powstaniu Nowa Holandia wchłonęła kolonię szwedzką - Nową (a jakże) Szwecję. W tym czasie rozpoczął się dynamiczny rozwój ośrodka. W 1648 r. otrzymał on przywilej handlu z Brazylią, 1652 r. zakupu niewolników w Afryce, 1659 r. ze wszystkimi już portami. Jednak radość niderlandzkich kupców nie trwała długo. Już wkrótce na rozwijającą się osadę zaczęli spoglądać z zazdrością Brytyjczycy, którzy rozbudowywali swe włości w Nowym Świecie. W 1664 r. czterookrętowa flota angielska z 450 ludźmi wpłynęła do zatoki i zajęła praktycznie niebroniony Nowy Amsterdam, którego jedynym punktem oporu był mały fort otoczony drewnianą palisadą w miejscu obecnej Wall Street. Akt przekazania kolonii został podpisany 9 września. 

Wkrótce Nowy Amsterdam stał się Nowym Jorkiem, a jego ostatni niderlandzki gubernator Peter Stuyvesant po złożeniu raportu w metropolii powrócił do Nowego Świata i skupił się na uprawie roli. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu