Jak legalnie handlować na Instagramie

opublikowano: 11-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sprzedawca musi przede wszystkim zapoznać konsumentów z regulaminem sklepu. Z uwagi na RODO - również z polityką prywatności.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie obowiązki ciążą na sprzedawcy na Instagramie?
  • Czy regulamin sklepu dotyczy również sprzedaży na Instagramie?
  • Czy handel w social mediach wiążę się z obowiązkiem zamieszczenia polityki prywatności?

Na sprzedawcy ciąży obowiązek informacyjny względem konsumentów. W mediach społecznościowych wiele firm sprzedaje towary, nie umieszczając w widocznym miejscu regulaminu, co nie zmienia faktu, że jest on obowiązkowy. Nie ma natomiast znaczenia, w którym miejscu się znajduje. Można zastosować np. link do regulaminu na stronie firmowej albo oddzielny post lub informacje zapisane w stories.

Sklep przede wszystkim musi zamieścić dane identyfikujące sprzedawcę, czyli podać m.in. nazwę firmy, dane rejestrowe i adres siedziby. Konieczne jest opublikowanie adresu do składania reklamacji, sposobów skontaktowania się z firmą i wymagań technicznych dotyczących przeglądarki. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest poinformowanie konsumenta o wszelkich kosztach, jakie poniesie w związku z zamówieniem i sposobie zapłaty za towar. Musi także wskazać dokładny moment zawarcia umowy. Regulamin musi zawierać postanowienie o obowiązku dostarczenia przez sprzedawcę produktu bez wad oraz terminie i sposobie spełnienia tego świadczenia.

Sprzedawca zobowiązany jest do zapoznania klienta z prawem odstąpienia od umowy. Ma udostępnić wzór formularza, za pomocą którego można tego dokonać. Jeśli kupujący ponosi koszty zwrotu – w regulaminie musi być to przewidziane. Sprzedawca ma obowiązek poinformowania klienta również o braku możliwości odstąpienia od umowy w przypadku zaistnienia przesłanek ustawowych lub wystąpienia okoliczności, w których konsument traci prawo do zwrotu.

Oprócz tego sklep musi zamieścić informacje o czasie trwania umowy, możliwości skorzystania z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń oraz zasadach dostępu do tych procedur. Warto pamiętać także o tym, że sprzedaż na Instagramie wiąże się z koniecznością zapoznania klientów z polityką prywatności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu