Jak Polski Ład wpłynął na zarobki pracowników

opublikowano: 20-10-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Tegoroczne zmiany podatkowe zwiększyły pensje netto przeciętnie zarabiających rodzin. Równocześnie zmniejszyły się wynagrodzenia netto zamożnych singli.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jak wyglądają zarobki Polaków na tle Europy?
  • Czy sytuacja zarobkowa przeciętnie zarabiających rodzin się poprawiła?
  • Czy wynagrodzenia singli z wyższymi dochodami się zwiększyły?

Jak wynika z raportu firmy Vialto Partners „Jak Polski Ład wpłynął na obciążenia podatkowe pracowników w Polsce na tle Europy”, zmiany ciężaru fiskalnego mocno odbiły się na wynagrodzeniach pracowników. Najbardziej zauważalny wzrost wynagrodzeń netto dotyczy przeciętnie zarabiających rodzin – 82 proc. pełnej pensji i więcej o 6 pkt proc. w porównaniu do 2021 r. Polska awansowała w rankingu państw europejskich z pozycji 20 na 11.

– To największa zmiana w rankingu. Co istotne - wprowadzenie wysokiej kwoty wolnej od podatku w przypadku przeciętnie zarabiającej rodziny, gdzie jeden z małżonków nie pracuje i możemy uwzględnić ulgę na dwójkę dzieci, spowodowało, że taka rodzina finalnie nie płaci podatku dochodowego. Jednak pozostałe obciążenia - składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne - wciąż pochłaniają ok. 18 proc. pełnej pensji takiej rodziny – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor i doradca podatkowy w Vialto Partners.

Zwiększyły się również wynagrodzenia netto przeciętnie zarabiających singli – obecnie wynoszą 74 proc. pełnej pensji, wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu do 2021 r. W tym przypadku Polska zaliczyła awans z 19 na 15 miejsce.

Warto spojrzeć, jak Polska wypada pod tym względem na tle państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

– W przypadku pracowników o przeciętnym wynagrodzeniu Polska plasuje się w połowie stawki, niemniej wciąż daleko nam do liderów zestawienia - czyli Estonii w przypadku singli oraz Czech w przypadku rodzin. Samotnemu Estończykowi w kieszeni zostaje aż 81 proc. pełnej pensji - w Polsce 74 proc. Najmniej obciążona podatkami oraz składkami jest czeska rodzina o przeciętnych dochodach - otrzymuje ona aż 94 proc. pełnej pensji, Polska z dość wysokim wynikiem, 82 proc., plasuje się na piątym miejscu w regionie – mówi Marta Chacińska, starszy konsultant w Vialto Partners.

Nieco inaczej wygląda sytuacja bardziej zamożnych pracowników. Zwiększyło się nieznacznie wynagrodzenie netto zamożnej rodziny – 71 proc. pełnej pensji (więcej o 1 pkt proc.) - zmiana ta nie wpłynęła na miejsce Polski w rankingu. Jednocześnie zmniejszyła się pensja netto zamożnych singli (62 proc. pełnej pensji, spadek o 4 pkt proc. względem 2021 r.). Oznacza to przesunięcie Polski w zestawieniu z 9 na 10 pozycję.

Poznaj program konferencji “Wynagrodzenia i benefity 2023”, 25-26 stycznia, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane