Jak polski pracownik ocenia swojego szefa

opublikowano: 16-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

73 proc. Polaków ma szacunek dla przełożonego, choć co czwarty przyznał, że jego szef krzyczy, a co piąty uważa, że źle traktuje pracowników.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Co polscy pracownicy myślą o swoich szefach?
  • Jakie są najczęstsze naganne zachowania naszych przełożonych
  • Ilu pracowników nie chciałoby być niczyimi szefami
  • W jakiej branży najczęściej zdarzają się złe zachowania szefów

Co polscy pracownicy myślą o swoich szefach? To postanowił sprawdzić serwis kariery InterviewMe.pl. Z przeprowadzonego przez niego badania wynika, że 71 proc. pracowników ma dobre relacje ze swoimi szefami. Jednocześnie zdaniem prawie co drugiego zatrudnionego (47 proc.) polscy szefowie prezentują niższą kulturę pracy w porównaniu do ich zagranicznych odpowiedników. Aż 58 proc. pytanych sądzi, że praca w firmie polskiej oznacza gorsze warunki pracy niż w zagranicznej.

Jakie są najczęstsze naganne zachowania naszych przełożonych? Odpowiadając na to pytanie, pracownicy wymieniają m.in. kontaktowanie się w sprawach zawodowych po godzinach pracy (tę opcję wskazało 43 proc. badanych), przeklinanie w obecności pracowników (33 proc.) i kontaktowanie się w sprawach zawodowych w czasie wakacji (31 proc.). Do grzechów naszych szefów należy też m.in. krzyczenie na pracowników (28 proc.), złe ich traktowanie (21 proc.) oraz komentowanie poglądów pracowników (16 proc.).

Co ciekawe, aż 54 proc. badanych nie chciałoby być czyimś szefem.

Weź udział w cyklu webinarów “Akademia Lidera”, 27 września - 25 października >>

— Wydaje się, że Polacy mają bardzo wysoką świadomość roli przełożonego i oceniają jego pracę jako ciężką i wymagającą, w tym obarczoną dużym stresem. Prawdopodobnie częściowo z tego bierze się szacunek do przełożonych. Fakt, że ponad połowa z nas nigdy nie chciałaby przejąć roli czyjegoś szefa, potwierdza, że uznajemy ją za w jakimś stopniu obciążającą — komentuje Marta Rojewska, autorka badania.

Do strachu przed swoim pryncypałem przyznaje się 14 proc. badanych. Warto zauważyć, że złe zachowania szefów, takie jak np. wyzywanie pracowników, najczęściej zdarzają się w branży gastronomicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane