Jak rozliczyć w zeznaniu 2015 dochody uzyskane za granicą

opublikowano: 08-03-2016, 10:11

Złożenie rocznego rozliczenia PIT za granicą nie oznacza braku obowiązków podatkowych w Polsce

- W styczniu 2015 r. oddelegowaliśmy naszego pracownika do pracy za granicę na jeden rok. Jego najbliższa rodzina – małżonek i dzieci – pozostała w Polsce. W ciągu roku pracownik kilka razy przyjeżdżał do Polski, głównie na święta i wakacje. Na początku roku złożył zeznanie podatkowe za granicą, ale chcielibyśmy się upewnić, czy nie będzie musiał  dodatkowo rozliczać się w Polsce? (Katarzyna)

Kluczowe jest przede wszystkim ustalenie rezydencji podatkowej pracownika w trakcie jego oddelegowania. Zgodnie z ustawą o PIT  za polskiego rezydenta podatkowego uznaje się osobę, która ma miejsce zamieszkania w Polsce, tj.:

• posiada w Polsce ośrodek interesów życiowych (tj. centrum interesów osobistych lub gospodarczych), lub 

• przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. 

W praktyce wystarczy spełnienie jednego z powyższych warunków, aby zostać uznanym za polskiego rezydenta podatkowego przez polski urząd skarbowy.

Polscy rezydenci podatkowi podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródła przychodów. Oznacza to, że osoba oddelegowana do pracy za granicę – pomimo złożenia tam deklaracji podatkowej oraz opodatkowania swoich zagranicznych dochodów – w Polsce powinna zadeklarować dla celów podatkowych swoje światowe dochody poprzez złożenie deklaracji PIT (z załącznikiem PIT/ZG) do końca kwietnia następnego roku.

Najczęściej – podobnie jak w przypadku Państwa pracownika – najbliższa rodzina pracownika oddelegowanego na stosunkowo krótki czas pozostaje w Polsce przez okres oddelegowania. W takim przypadku co do zasady należy stwierdzić, iż podczas oddelegowania pracownik posiada swoje centrum interesów osobistych w Polsce. W konsekwencji, pomimo wykonania pracy przez cały rok w innym kraju, pozostaje polskim rezydentem podatkowym. Oczywiście Państwo oddelegowania może również próbować uznać pracownika za „swojego” rezydenta podatkowego. Niemniej, w takim przypadku rezydencję podatkową (w tym przypadku na „korzyść” Polski) rozstrzygnie ostatecznie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a państwem oddelegowania (zwykle przesądzającym kryterium w takich umowach jest właśnie centrum interesów życiowych). 

Czy to oznacza opodatkowanie dochodu Państwa pracownika w obydwu krajach? Nie. Należy pamiętać, że do dochodów zagranicznych stosuje się regulacje zawarte w tzw. umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje tzw. metodę wyłączenia, podatnik co do zasady nie zapłaci podatku w Polsce od tego dochodu (ale będzie musiał wykazać dochód w składanej deklaracji PIT, co może wpłynąć na efektywną stawkę podatku). W przypadku natomiast, gdy zgodnie z umową obowiązuje tzw. metoda odliczenia, podatnik będzie od polskiego podatku mógł odliczyć podatek zapłacony za granicą. W tym ostatnim przypadku należy dodatkowo pamiętać o możliwości skorzystania z tzw. ulgi abolicyjnej, czyli dodatkowego odliczenia dla podatników, do których ma zastosowanie ta mniej korzystna metoda unikania podwójnego opodatkowania. 

Niemniej, dochód uzyskany przez Państwa pracownika za pracę za granicą trzeba będzie zadeklarować dla celów podatkowych w Polsce. 

Odpowiedzi udzielił:

Łukasz Bączyk - doradca podatkowy, menedżer w Crido Taxand. Autor m.in. komentarzy na blogu podatkowym ekspertów Crido Taxand podatkiwbiznesie.pl, dotyczącym CIT, PIT, VAT, cen transferowych i sporów podatkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane