Jak Rzecznik MŚP broni praw firm

opublikowano: 18-05-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Decyzje urzędów krzywdzące MŚP, obniżone subwencje, projekty przepisów budzące obawy firm. To niektóre sprawy, jakimi zajmuje się Adam Abramowicz.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Jakimi sprawami zajmuje się Rzecznik MŚP
  • W jakich przypadkach jego interwencje przyniosły pozytywny skutek
  • Gdzie zgłosić sprawę, którą może zająć się Rzecznik MŚP

W 2021 r. roku Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) zajmowało się 7835 sprawami prowadzonymi w interesie przedsiębiorców. To o jedną czwartą więcej niż w poprzednim roku – wynika z raportu „Sprawozdanie z działalności Rzecznika MŚP w 2021 r.”. Większość interwencji dotyczyła spraw z zakresu prawa administracyjnego materialnego, podatkowego i ubezpieczeń społecznych.

Wypełniając lukę

Do Adama Abramowicza, pełniącego funkcję Rzecznika MŚP, wpłynęło w ubiegłym roku prawie 17 tys. wniosków, z czego prawie 4,4 tys. dotyczyło spraw legislacyjnych (wzrost o 30 proc. w porównaniu z 2020 r.), a ponad 3,3 tys. – interwencyjno-procesowych (więcej o 16 proc. niż w 2020 r.). Rzecznik interweniował często w sprawie postępowań dotyczących subwencji przyznawanych w ramach tarcz finansowych PFR i tarcz antykryzysowych. Jego działania wpłynęły również na regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne. Dzięki jego aktywności umarzały one postępowania wobec przedsiębiorców prowadzących restauracje, siłownie i kluby fitness w okresie lockdownu.

– Sprawy, z którymi zwracali się przedsiębiorcy, świadczą o ważnej roli, jaką w działalności biznesu pełni Rzecznik MŚP. Nie każdą firmę stać na dział prawny, czy nawet prawnika. Moje biuro skutecznie wypełnia tę lukę, reprezentując przedsiębiorców w sporach z organami administracji publicznej, takimi jak sądy administracyjne, urzędy skarbowe, czy ZUS, jak również opiniując projekty ustaw czy rozporządzeń. Bardzo dużo spraw udało się załatwić pozytywnie – zwraca uwagę Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP.

Po stronie MŚP:
Po stronie MŚP:
Adam Abramowicz pełniący stanowisko Rzecznika MŚP w ubiegłym roku otrzymywał tygodniowo średnio 320 wniosków, najczęściej z prośbą o wsparcie. To pokazuje, jak bardzo firmy potrzebują reprezentanta swoich spraw.

W ubiegłym roku Rzecznik MŚP zaangażował się w wiele spraw związanych z obostrzeniami wprowadzonymi na czas pandemii koronawirusa. Korzystając ze swoich uprawnień, doprowadził m.in. do natychmiastowego wstrzymania wykonania decyzji, a następnie umorzenia kary w wysokości 30 tys. złotych dla restauratora z Łukowa. Podobnie zakończyła się sprawa przedsiębiorcy prowadzącego siłownię w Poznaniu, któremu sanepid musiał zwrócić grzywnę w wysokości 10 tys. złotych.

Kwestią budzącą kontrowersję było uzależnianie przez urzędy przyznawania pomocy w ramach tarcz antykryzysowych od tzw. wiodącego numeru PKD, a nie od faktycznie wykonywanej działalności gospodarczej. Zdaniem Adama Abramowicza było to wypaczenie celów ustawy. Podkreślał to, odnosząc się również do negatywnych skutków obostrzeń pandemicznych, oraz apelował o przyspieszanie ich znoszenia. W wielu przypadkach jego interwencje przyniosły pozytywny skutek.

MŚP potrzebują rzecznika

W przypadkach, którymi zajmował się wymiar sprawiedliwości, sądy w orzeczeniach często podzielały stanowisko Adama Abramowicza, że kary pieniężne nie mogą być nakładane na podstawie legislacji, która nie spełnia standardów konstytucyjnych.

– Liczę, że ustawowe umocowanie Rzecznika MŚP będzie jeszcze silniejsze, tak by mógł wstępować także do procesów cywilnych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. Widać, że jest zapotrzebowanie na pracę osoby pełniącej takie stanowisko – mówi Adam Abramowicz.

Rzecznik aktywnie zajął się sprawą uproszczeń w zatrudnianiu cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Efektem było podpisanie stosownej ustawy przez Prezydenta RP. Warte odnotowania są też liczne wystąpienia i konsultacje z przedsiębiorcami, m.in. w sprawach ochrony miejsc pracy w przedsiębiorstwach pod zarządem sukcesyjnym czy badania trzeźwości pracownika w miejscu pracy. Były one preludium dla działań legislacyjnych kształtujących system prawny.

Adam Abramowicz wziął udział także w dwóch postępowaniach toczących się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sąd rozstrzygał wątpliwości dotyczące stosowania obniżonej stawki VAT wobec podatnika sprzedającego na wynos produkty gastronomiczne oraz mechanizmu stosowania opodatkowania wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. W obu sprawach TSUE w znacznej części podzielił wolnorynkową argumentację Rzecznika MŚP.

Oprócz reprezentowania przedsiębiorców Rzecznik MŚP wpływa też na kształtowanie systemu prawnego. Chodzi o wprowadzenie zmian, które ułatwiają prowadzenie działalności gospodarczej lub zmniejszają obciążenia z nią związane. Rzecznik opiniował zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, interweniował u Ministra Finansów w sprawie zachowania konstrukcji podatku liniowego, a także zbierał podpisy pod petycją w tej sprawie, którą poparło ponad 55 tys. przedsiębiorców. Efektem rozmów z resortem było obniżenie składki zdrowotnej dla liniowców z 9 do 4,9 proc.

Zgłoś sprawę

Niestety, oprócz skutecznych interwencji były też takie, które nie przyniosły zmiany przepisów ani decyzji instytucji. Warto jednak apelować i walczyć o swoje w przypadkach, gdy regulacje i wyroki są niesprawiedliwe lub krzywdzące dla przedsiębiorców. Powinni oni pamiętać, że w takich sprawach mogą zgłaszać się do Biura Rzecznika MŚP. Kontakt i więcej informacji można znaleźć na stronie: https://rzecznikmsp.gov.pl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane