Jak ustalić dochód we wspólnym PIT-36 dla skorzystania ulgi na dziecko

opublikowano: 29-02-2016, 17:14

Ulga na dziecko nie pomniejszy dochodów z działalności opodatkowanych liniowym PIT. W zeznaniu za 2015 r. można z niej skorzystać, jeśli podatnik uzyskuje też dochody rozliczane według skali

 

- Rozliczam PIT-36 wspólnie z małżonką. Chcemy uzyskać ulgę na dziecko. Czy przy wyliczaniu wspólnego dochodu odliczamy tylko składki na ubezpieczenie społeczne czy można też odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne? (Zb.)

> Przypomnijmy, że rodzice posiadający tylko jedno dziecko, mogą skorzystać z ulgi wyłącznie wtedy, gdy łączne dochody rodziców pozostających w związku małżeńskim nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 tys. zł (w przypadku rodzin wielodzietnych ustawodawca nie wprowadził progu dochodów, w pewien sposób „premiując” dla celów podatkowych posiadanie większej ilości dzieci). 

W celu określenia, czy małżonkowie spełniają kryterium dochodowe, powinni oni podsumować swoje dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. z umowy o pracę), zyski kapitałowe oraz dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane 19-proc. stawką PIT, pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli tak osiągnięta kwota jest mniejsza niż 112 tys. zł, wówczas spełnione jest kryterium dochodowe uprawniające do skorzystania z ulgi.

Należy jednak pamiętać, że ulgę mogą odliczyć wyłącznie osoby fizyczne opodatkowane według skali podatkowej (również te prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą  i opodatkowaną na zasadach ogólnych). Ulga nie pomniejszy dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych 19-proc. stawką liniową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Czyli podatnik, który osiąga wyłącznie takie dochody, nie może rozliczyć tej ulgi w swoim podatku. 

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby z ulgi skorzystał podatnik, który oprócz dochodów opodatkowanych progresywnie (np. ze stosunku pracy) osiągał również dochody opodatkowane na innych zasadach. Wówczas jednak, ulgę będzie można odliczyć wyłącznie od tej części podatku, która została wyliczona według skali podatkowej.

W praktyce, skorzystanie z ulgi na dziecko oznacza możliwość odliczenia od podatku kwoty 92,67 zł miesięcznie (maksymalnie w roku podatkowym 1112,04 zł). Kwota odliczenia dotyczy łącznie obojga małżonków, przy czym mogą oni rozliczyć ulgę w częściach równych albo w dowolnej wybranej przez siebie proporcji.

Odpowiadając wprost na pytanie Czytelnika, aby ustalić dochód łączny jego i małżonki dla zastosowania ulgi na dzieci (kryterium dochodowe 112 tys. zł), należy uwzględnić zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i nie uwzględniać składek na ubezpieczenie zdrowotne. Niemniej, należy pamiętać o tym, że Czytelnik będzie mógł odliczyć te ostatnie składki od podatku dochodowego w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. 

Odpowiedzi udzielił:

Łukasz Bączyk - doradca podatkowy, menedżer w Crido Taxand. Autor m.in. komentarzy na blogu podatkowym ekspertów Crido Taxand podatkiwbiznesie.pl, dotyczącym CIT, PIT, VAT, cen transferowych i sporów podatkowych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane