Jaki kod działalności dla copywritera

opublikowano: 02-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zakładając firmę należy wybrać odpowiedni kod PKD. Jaki będzie odpowiedni dla copywritera: działalność agencji reklamowych, artystyczna i literacka działalność twórcza, a może inny?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • na czym polega zawód copywritera?
  • jaki kod PKD powinien wybrać copywriter?
  • czy usługi copywriterskie można świadczyć w ramach działalności nierejestrowanej?

Copywriter to coraz chętniej wykonywany zawód - nie bez powodu, w ten sposób można pracować go z dowolnego miejsca i w dowolnych godzinach, co przy odpowiednim wysiłku może przynieść spore dochody. Ten zawód polega na tworzeniu unikalnych treści o różnym przeznaczeniu – między innymi haseł i sloganów reklamowych, wpisów na blogi, artykułów sponsorowanych oraz tekstów na strony internetowe. Co do zasady jest możliwość prowadzenia firmy copywriterskiej w ramach działalności nierejestrowanej, ale jeśli przedsiębiorca chce osiągać większe zyski - tj. powyżej 1505 zł miesięcznie, konieczne jest jej zarejestrowanie.

Wykonywanie tego zawodu nie wymaga od przedsiębiorcy ukończenia żadnych specjalistycznych kursów ani studiów kierunkowych – wystarczy dobra znajomość języka polskiego i umiejętność tworzenia tekstów pod SEO, czyli zwiększających widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwarki z powodu użycia określonych słów kluczowych.

Copywriter decydujący się na prowadzenie firmy musi wybrać odpowiedni kod Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jednak żadna z sekcji nie opisuje bezpośrednio usług copywriterskich, co może sprawiać przedsiębiorcom problem. Wszystko zależy od rodzaju redagowanych tekstów i ich przeznaczenia. Najczęściej zastosowanie będą miały kody 73.11.Z - czyli działalność agencji reklamowych oraz 90.03.Z - artystyczna i literacka działalność twórcza.

Jeśli copywriter zamierza świadczyć usługi związane z korektą tekstów, powinien wybrać kod 18.13.Z. Natomiast dostarczanie materiałów prasowych do mediów to kod 63.91.Z, a tłumaczenia tekstów marketingowych realizowane przez copywritera powinny być oznaczone kodem 74.30.Z.

Poznaj program konferencji online “Social Media Best Practices”, 7-8 lutego 2023 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane