Jakie trendy będą kształtowały rynek pracy

opublikowano: 09-02-2022, 20:00

Podatkowy chaos, rosnąca rotacja i polaryzacja form zatrudnienia – te czynniki będą miały wpływ na sytuację pracowników i pracodawców w 2022 r.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie czynniki będą miały wpływ na sytuację pracowników i pracodawców w najbliższych miesiącach
  • Jak chaos podatkowy może przełożyć się na rynek pracy

Ten rok rozpoczął się podatkową rewolucję i bardzo dużą inflacją. Poza tym firmy nadal borykają się z zapotrzebowaniem na kompetencje. To jedne z głównych czynników, które będą kształtowały rynek pracy w najbliższych miesiącach. Kluczowe trendy, które znacząco wpłyną na sytuację pracowników i pracodawców, wskazują eksperci firmy Antal.

Chaos podatkowy przełoży się na zmiany w strukturze płac – przewidują specjaliści. Polski Ład przyniósł największe od dekady zmiany w tym zakresie. Pracownicy działów kadr zmagają się z nowym systemem rozliczeń pracowników. Wnioski, kto zyskał, a kto stracił, będą wyciągali po pierwszym kwartale.

– Prognozujemy, że w drugim kwartale zostaną wprowadzone zmiany w dotychczasowej siatce płac uwzględniające korekty wynagrodzeń. Wpływ na to będą miały nie tylko zmiany podatkowe, ale i wysoka inflacja. Specjaliści i menedżerowie twardo deklarują, że oczekują przynajmniej częściowego zminimalizowania przez pracodawców czynników negatywnie wpływających na wysokość i wartość ich płacy – mówi Artur Skiba, prezes firmy Antal.

Według prognoz w tym roku znacząco wzrosnąć ma poziom dobrowolnej rotacji w firmach. W pierwszych miesiącach pandemii można było zaobserwować jej spadek. Pracownicy stawiali na bezpieczeństwo zatrudnienia i niechętnie podejmowali ryzyko związane ze zmianą pracy. Jednak w ostatnim roku ten trend ulega odwróceniu – znaczna liczba atrakcyjnych ofert kusi do wzięcia udziału w nowych rekrutacjch. W przypadku braku oczekiwanych podwyżek u specjalistów i menedżerów odczuwalna niższa płaca zmusi ich do wyjścia na rynek pracy.

Łączy się z tym kolejny trend – firmy będą szybciej decydowały się na kandydatów. Rywalizacja o pracownika i wzrost liczby składanych ofert zmuszą pracodawców do rekcji i skracania rekrutacji.

– To pozytywna wiadomość dla kandydatów – szybciej otrzymają feedback i konkretną propozycję. Jednak częściej też będą otrzymywali kontroferty od obecnych szefów – uważa Izabela Banaszek, konsultantka w zespole Antal SSC/BPO.

W najbliższym roku możemy spodziewać się polaryzacji wyboru form zatrudnienia. Rosnąca trudność w rozliczeniach spowoduje mniejszą chęć do współpracy na podstawie umów B2B. Kandydaci częściej będą albo wybierali umowę o pracę albo klasyczną ścieżkę freelancera. W drugim przypadku niechętnie będą wiązali się z jedną firmą, a raczej współpracowali z wieloma organizacjami, wybierając najciekawsze i najlepiej płatne zlecenia – lub będą zmieniali firmy, przeskakując z projektu na projekt. Dynamiczny rynek będzie sprzyjał tej formie.

Poznaj program konferencji “Recruitment Days 2022”, 6-7 kwietnia, Warszawa >>

Zdaniem ekspertów na rynku nadal będzie widoczny zwiększony popyt na najlepszych menedżerów. Obecnie najczęściej dotyczy to sytuacji, gdy firma notuje duży wzrost, a kompetencje obecnych top menedżerów są niewystarczające - niejako nie nadążają oni za zwiększającą się skalą firmy lub wyzwaniami, które stawia rynek. Drugim powodem jest rozwój przedsiębiorstw i rozrost struktury o kolejne obszary, dla których konieczne jest zatrudnienie nowych osób zarządzających.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane