Jakie ulgi podatkowe za wsparcie szpitali

opublikowano: 06-05-2020, 22:00

Od dochodu można odliczyć nawet dwukrotną wartość darowizny przekazanej na zwalczanie epidemii. Do ulgi mają prawo także ryczałtowcy

Zaangażowani w pomoc w walce z epidemią koronwarirusa otrzymali bonus od fiskusa. Zarówno tzw. tarcza antykryzysowa, jak i przejściowe przepisy ministerialne zawierają ulgi podatkowe dla osób i firm przekazujących darowizny pieniężne oraz rzeczowe na rzecz zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń.

W PODZIĘCE OD PAŃSTWA:
W PODZIĘCE OD PAŃSTWA:
Maseczki, przyłbice, kombinezony, ale też płyny do dezynfekcji, akcesoria dla laboratoriów… — długo można wymieniać wyroby potrzebne walczącym z pandemią. Przyda się każda ich ilość. W zamian za taki dar państwo odpłaca ulgami podatkowymi.
Filip Błażejowski

Szczególnie interesujące, bo niestandardowe, wydają się uprawnienia wprowadzone specustawą antykryzysową do podatków dochodowych od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT). Podatnicy mogą pomniejszyć na wyjątkowo korzystnych zasadach podstawę opodatkowania o darowizny przeznaczone na przeciwdziałanie COVID-19, przekazane w tym roku od stycznia do końca września dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Chodzi przede wszystkim o szpitale wpisane do wykazu opracowywanego przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Lista ta jest ogłaszana w dzienniku urzędowym przez wojewodów i w Biuletynie Informacji Publicznej NFZ. Można ją znaleźć na stronach internetowych poszczególnych oddziałów. Ponadto preferencyjne odpisy przysługują wspierającym Agencję Rezerw Materiałowych (ARM) oraz Centralną Bazę Rezerw Sanitarno- Przeciwepidemicznych (CBRS-P).

Nie trzeba czekać z odpisem

Dochód można zmniejszyć w wysokości zależnej od tego, w jakim okresie darczyńca przekazał pieniądze lub dary rzeczowe. Najwięcej, bo kwotę odpowiadającą 200 proc. wartości darowizny, można odpisać, gdy darowizny przekazano do 30 kwietnia. Nieco mniejszy odpis, czyli 150 proc. — od majowej darowizny, a 100 proc. — od przekazanej później, do 30 września.

W obecnej sytuacji gospodarczej związanej z pandemią dobrą wiadomością dla darczyńców jest zapewne to, że ze skorzystaniemz tej ulgi nie każdy musi czekać do czasu złożenia zeznania podatkowego za 2020 r.

— Odliczenia z racji takich darowizn można uwzględniać przy obliczaniu zaliczek bieżących, już w trakcie tego roku. W przypadku osób fizycznych dotyczy to przychodów z działalności gospodarczej, ale też z najmu lub dzierżawy. Aby skorzystać z nowych preferencji, należy pamiętać, że obejmują darowizny tylko dla placówek medycznych zamieszczonych w wykazie dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Obecnie jest ich niemal600 — mówi Anna Turska, doradca podatkowy, wiceprezes Kancelarii Ożóg Tomczykowski i wiceprezes Fundacji „Jesteśmy Razem. Pomagamy!”.

Przepisy te wprowadzono z inicjatywy tej właśnie kancelarii, która zaproponowała je w ramach akcji pod powyższą nazwą. Anna Turska wyjaśnia zarazem, że pomoc w formie pieniężnej powinna być udokumentowana dowodami wpłat na rachunki bankowe obdarowanych jednostek. Poza tym zwraca uwagę, że podatnik nie może skorzystać z ulgi i obniżyć dochodu według preferencyjnych wyliczeń, jeżeli wydatki na cele walki z pandemią zaliczy wcześniej do kosztów uzyskania przychodów.

Na dokładkę ulgowy VAT

Specjalne rozwiązania są też w podatku od towarów i usług (VAT). Na przykład od 1 lutego do 31 sierpnia można stosować stawkę 0 proc. na przekazywane szpitalom z wykazu NFZ oraz dla ARM i CBRS-P: wyroby medyczne, produkty lecznicze oraz substancje czynne, artykuły biobójcze do dezynfekcji, laboratoryjne szkło i aparaturę, testy diagnostyczne oraz środki ochrony indywidualnej, takie jak maski, osłony/ szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice. Aby móc zastosować zerowy VAT, darczyńca i obdarowany musi zawrzeć specjalną umowę. Musi ona wyrażać deklarację, że dostarczane towary będą wykorzystane na walkę z COVID-19. Jeśli darowizn dokonano w okresie 1 lutego — 25 marca, wystarcza pisemne potwierdzenie ich przekazania.

— Ulgi podatkowe z tzw. tarczy antykryzysowej dotyczące wsparcia walki z pandemią są bardzo korzystne. Mogą z nich skorzystać także podatnicy rozliczający się liniowym PIT oraz opłacający ryczałt ewidencjonowany. Dodatkowo na darowizny rzeczowe obowiązuje VAT ze stawką 0 proc. — komentuje Anna Turska.

Preferencje podatkowe są dostępne nie tylko w ustawie antykryzysowej. Minister finansów (MF) rozporządzeniem z 7 kwietnia zwolnił z VAT — od 9 kwietnia do 31 sierpnia tego roku — import towarów z państw trzecich i nabywanych w Unii Europejskiej, przeznaczonych do walki z korona wirusem. Na tej liście są m.in. wyroby medyczne, szkło i aparatura laboratoryjna, produkty lecznicze oraz substancje czynne, środki dezynfekujące, specjalistyczne testy diagnostyczne i takie same środki ochrony indywidualnej, jakie w kraju objęto zerowym podatkiem. Do zwolnienia mają prawo prywatni przedsiębiorcy, którzy sprowadzone towary przekażą dla szpitali, sanatoriów lub jednostek pogotowia ratunkowego z wykazów NFZ albo dla ARM i CBRS-P. I w tym przypadku należy podpisać umowę darowizny.

Sprzęt do nauki na odległość

Nie są to wszystkie preferencje w VAT wprowadzane czasowo ministerialnymi przepisami. Przy czym niektóre nie wiążą się bezpośrednio z walką z koronawirusem. Rozporządzeniem z 20 kwietnia MF objął stawką 0-procentową laptopy i tablety do wykorzystania w miejscach, w których odbywa się zdalne nauczanie. Podstawą skorzystania z ulgi jest umowa darowizny takiego sprzętu na rzecz: placówek oświatowych (szkół i przedszkoli publicznych i niepublicznych, szkół wyższych i placówek opiekuńczo-wychowawczych), organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych oraz operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, a także organów prowadzących szkoły i placówki, np. jednostki samorządu terytorialnego, jak i osoby fizyczne. Obniżony podatek obowiązuje do 30 czerwca. Business Centre Club (BCC) ocenia tę ulgę pozytywnie, aczkolwiek ma zastrzeżenia do jej tymczasowości.

— Racjonalny ustawodawca powinien podejmować działania, aby zmotywować podatników do niesienia pomocy nie tylko w obliczu zagrożenia spowodowanego przez COVID-19. Minister finansów ocenia obniżenie stawki na darowizny dla placówek oświatowych za korzystne dla całego społeczeństwa. Kompletnie niezrozumiałe jest więc jedynie okresowe zastosowanie tej preferencji — stwierdza w opinii BCC dr Jacek Matarewicz, ekspert ds. VAT, akcyzy i prawa karnoskarbowego.

Przy okazji wskazuje, że możliwość stosowania stawki w wysokości 0 proc. dla innego rodzaju sprzętu (np. komputerów stacjonarnych) na rzecz placówek oświatowych wynika z art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT.

— Całkowicie zasadne jest zatem wprowadzenie preferencji dla odpowiedzialnych społecznie podmiotów gospodarczych, które angażują się w akcję darowizn dla oświaty. Niemniej tymczasowość wprowadzonego rozwiązania jest istotnym mankamentem — podkreśla ekspert BCC.

Sprawdź program webinarium "Instrumenty wsparcia przedsiębiorców w dobie pandemii", 20 maja 10:00 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane