Japończycy wchodzą pod Łódź

opublikowano: 08-07-2019, 22:00

Ponad 80 mln zł chce zainwestować w najbliższych latach w Ksawerowie koncern motoryzacyjny Nippon Seiki.

Japoński inwestor, koncern Nippon Seiki, pod budowę zaawansowanego technologicznie zakładu wybrał miejsce na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE). Budowa fabryki w Ksawerowie powinna się zakończyć w 2023 r., a będzie to pierwsza inwestycja produkcyjna koncernu w Polsce, warta 80 mln zł. W nowym zakładzie, w którym zatrudnienie znajdzie co najmniej 80 osób, powstawać mają wyświetlacze HUD (Head-Up-Display), czyli cyfrowe i analogowe wskaźniki do samochodów i motocykli. To z ich produkcji, a także z wyświetlaczy Instrument Cluster słynie Nippon Seiki. W fabrykach grupy produkowane są też wyświetlacze i urządzenia pomiarowe do maszyn budowlanych, wyświetlacze LCD/ OLED oraz czujniki i elementy elektroniczne do pilotów czy paneli sterujących wykorzystywanychw przemyśle i do użytku domowego. Nippon Seiki to kolejny — po Miele — zagraniczny producent, który zdecydował się na Ksawerów.

— Przygotowaliśmy tereny inwestycyjne, które są atrakcyjne dla globalnych marek. Inwestycja jest ściśle związana z branżą automotive, na przyciągnięciu której nam zależy — mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.

Japońska firma jest bezpośrednim dostawcą dla producentów marek premium, takich jak: Porsche, BMW, Daimler, Audi czy Jaguar i Land Rover.

— Inwestycja w Polsce potwierdza zaangażowanie Nippon Seiki w Europie. Jest związana współpracą z niemieckimi producentami samochodów, którym dostarczamy najnowsze rozwiązania wspierające bezpieczeństwo kierowców — mówi Akira Komi, prezes Nippon Seiki Poland.

Wiceprezes strefy Agnieszka Sygitowicz podkreśla, że ŁSSE szczególnie zależy na przyciąganiu innowacyjnych inwestycji, a do takich należy projekt zaprezentowany przez Nippon Seiki.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z tak zaawansowaną technologicznie firmą, jaką jest Nippon Seiki. Wzmacnia ona nasze związki z japońskimi inwestorami, dostarczając nam dalszych cennych doświadczeń i jednocześnie pozwalając na wdrażanie nowych pomysłów realizowanych przez Japan Desk naszej Kancelarii — mówi mecenas Sławomir Karasiński z Kancelarii Fortak & Karasiński.

Ta japońska grupa działa od 1946 r. Początkowo produkowała zegary i prędkościomierze samochodowe. Firma stopniowo poszerzała gamę produktów i otwierała swoje biura w kolejnych krajach. Dziś ma fabryki i centra serwisowe w Japonii, USA, Brazylii, Meksyku, Holandii, Wielkiej Brytanii, Tajlandii, Indonezji, Indiach, Tajwanie i Chinach, w których zatrudnia około 15 tys. osób. W Europie działa od 2002 r., centralę ma pod Amsterdamem. Polski zakład będzie trzecią inwestycją produkcyjną japońskiego koncernu na naszym kontynencie.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu