Japonia: największy wzrost cen od ponad 2 lat

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 29-09-2017, 06:57
aktualizacja: 29-09-2017, 06:58

Ceny rosły w sierpniu w Japonii ósmy miesiąc z rzędu. Pomimo to inflacja nie sięgnęła nawet połowy celu wyznaczonego przez bank centralny.

Ceny detaliczne wzrosły w sierpniu o 0,7 proc. Oczekiwano 0,6 proc. W ujęciu bazowym, czyli bez uwzględniania cen świeżej żywności i energii, inflacja sięgnęła 0,2 proc. i była zgodna z oczekiwaniami.

- Bazowe CPI rośnie, jak prognozowaliśmy. Uważamy, że jest na drodze do osiągnięcia prawie 1 proc. na koniec tego roku powiedział Masaki Kuwahara, ekonomista Nomura Securities Co.

Z innych publikowanych w piątek danych wynika, że produkcja przemysłowa była w sierpniu o 2,1 proc. wyższa niż w lipcu, kiedy spadła o 0,8 proc.

Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 2,8 proc., tak jak oczekiwano.
Wydatki gospodarstw domowych wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu rocznym. Prognozowano wzrost o 0,9 proc.

- Produkcja jest coraz mocniejsza dzięki dobremu eksportowi, ale konsumpcja jest słabsza. Ogólny obraz wciąż jest taki, że sytuacja gospodarcza poprawia się stopniowo – powiedział Takeshi Minami, główny ekonomista Norinchukin Research Institute. 

Hiroaki Muto, główny ekonomista Tokai Tokyo Research Center zwraca uwagę, że skoro realne płace nie rosną, nie jest niespodzianką, że konsumpcja także nie rośnie.

- Myślę, że konsumpcja naprawdę wyhamowała w trzecim kwartale – powiedział.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Japonia: największy wzrost cen od ponad 2 lat