Japonia znów będzie kupować brytyjską wołowinę

opublikowano: 09-01-2019, 11:38

Po ponad dwóch dekadach obowiązywania, Japonia znosi zakaz importu brytyjskiej wołowiny. Został on wprowadzony w połowie lat 90. w czasie epidemii choroby wściekłych krów.

Zakaz dotyczący wszystkich rodzajów wołowiny pochodzącej z Wielkiej Brytanii, który obowiązywał od 1996 r. i mający na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się gąbczastej encefalopatii bydła (BSE), zostanie zniesiony zgodnie z zaleceniami komitetu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Zgodnie z oświadczeniem, do Japonii będzie mogło trafić brytyjskie bydło młodsze niż 30 miesięcy.

Złagodzenie restrykcji odnośnie wołowiny pochodzącej z Wielkiej Brytanii idzie w ślad za Chinami, które zniosły zakaz przywozu z Wielkiej Brytanii w czerwcu. 

Spożywanie mięsa od zwierząt zakażonych BSE zostało powiązane z chorobą Creutzfeldta-Jakoba, nieuleczalną chorobą, która niszczy tkankę mózgową człowieka. W latach 80. i 90. Wielka Brytania cierpiała na epidemię choroby szalonych krów, która zabiła kilka osób i doprowadziła do powszechnych zakazów eksportu wołowiny. Od tego czasu odnotowano jedynie sporadyczne i izolowane ogniska choroby.

W listopadzie panel ekspertów ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecił także Japonii zniesienie ograniczeń wiekowych dotyczących importu wołowiny z USA. Japonia nie zezwala na przywóz amerykańskiego bydła starszego niż 30 miesięcy ze względu na obawy, że starsze zwierzęta mają wyższe ryzyko zachorowania na BSE. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu